Polskie Radio
Section05

Auschwitz

Śladami naszych przodków. Specjalne wydanie audycji "Jedyne takie miejsce"

A gdyby tak otworzyć szuflady pamięci, odwiedzić miejsca pochodzenia naszych przodków i odnaleźć żyjących krewnych? Niejednokrotnie zastanawiamy się, jak żyli i gdzie mieszkali nasi przodkowie? W celu poszukiwania i odkrywania korzeni - w radiowej Jedynce wybraliśmy się do Ośrodka Karta i jego przepastnego archiwum. Co odziedziczyliśmy po naszych pradziadkach i prababciach? 
Zobacz więcej na temat:  genealogia wspomnienie społeczeństwo archiwum Sława Bieńczycka Kresy muzeum

"Naszym obowiązkiem jest pamiętać". Oświęcimianie oddali cześć ofiarom Auschwitz

W przeddzień Święta Wszystkich Świętych mieszkańcy Oświęcimia oddali hołd ofiarom byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz. W symbolicznych miejscach pamięci – przy Ścianie Straceń oraz przed zbiorową mogiłą przy obozie Auschwitz I – zapłonęły znicze złożone przez młodzież i lokalnych funkcjonariuszy policji.
Zobacz więcej na temat:  święto zmarłych Wszystkich Świętych historia Polski

Maksymilian Kolbe. Kanonizowany przez Jana Pawła II

- Ja nie mogłem nic powiedzieć ani podziękować, tylko się obydwaj patrzyliśmy na siebie i tak on odszedł. Został odprowadzony, a ja wróciłem na blok. Potem przez długi czas nie mogłem sobie tego uzmysłowić, co się naprawdę wydarzyło - wspominał Franciszek Gajowniczek. To właśnie za niego Maksymilian Kolbe oddał swoje życie w obozie Auschwitz-Birkenau. 
Zobacz więcej na temat:  Maksymilian Maria Kolbe II wojna światowa Holokaust HISTORIA

Edward Mosberg: o Zagładzie trzeba mówić, żeby to nie zostało zapomniane

- Straciłem całą moją rodzinę, dziadków, wujostwo, kuzynostwo, rodziców i siostry. Wszyscy byli obywatelami polskimi i wszyscy zostali zamordowani przez Niemców w niemieckich obozach koncentracyjnych - mówił Edward Mosberg w audycji Polskiego Radia w 2020 roku, w 75. rocznicę wyzwolenia obozu Auschwitz. Edward Mosberg zmarł 22 września 2022 roku w wieku 96 lat.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Holokaust II wojna światowa zbrodnie wojenne nazizm Niemcy III Rzesza niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne

Kibice z Oświęcimia zwrócili się do Niemców. Kara za hasło

Re-Plast Unia Oświęcim została ukarana przez władze Hokejowej Ligi Mistrzów grzywną w wysokości dwóch tysięcy euro za transparent wywieszony przez kibiców klubu z Małopolski podczas sobotniego meczu z Eisbaeren Berlin (1:4). Fani mistrza Polski rozpoczęli zbiórkę na zapłatę kary, ale zarząd klubu zadeklarował, iż zapłaci ją z własnych środków.
Zobacz więcej na temat:  SPORT hokej sporty zimowe kibice Unia Oświęcim