Polskie Radio
Section05

rząd londyński

Rząd RP w Londynie wzywał do ratowania Żydów. Zachód nie reagował

"Nowe metody masowego mordu stosowane w ciągu ostatnich kilku miesięcy potwierdzają fakt, że władze niemieckie z całą świadomością dążą do całkowitej eksterminacji ludności żydowskiej w Polsce i wielu tysięcy Żydów, których władze niemieckie deportowały z Europy zachodniej i środkowej, a także z samej Rzeszy Niemieckiej do Polski" – mogli przeczytać alianci w tzw. nocie Raczyńskiego opublikowanej 10 grudnia 1942 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ulmowie sprawiedliwi wśród narodów świata Edward Raczyński Rząd RP na Uchodźstwie II wojna światowa Holokaust historia Polski HISTORIA Niemcy Auschwitz Bełżec Sobibór Żydzi Jan Karski Witold Pilecki

Polscy oficerowie - gen. Stanisław Kopański i ppłk. Stefan Eichler - po długiej tułaczce wracają do domu

6 grudnia na Cmentarzu Wojskowym na warszawskich Powązkach  spoczną doczesne szczątki dwóch wybitnych polskich oficerów z czasów II Rzeczypospolitej. Będą to legendarny obrońca Tobruku generał Stanisław Kopański oraz aktywny działacz polskiej emigracji podpułkownik Stefan Eichler. Uroczystość będzie miała charakter państwowy.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie Rząd RP

Stanisław Ostrowski, symboliczny prezydent Rzeczypospolitej na obczyźnie

Był prezydentem Lwowa i prezydentem RP na obczyźnie. Lwowa bronił przed Niemcami i Rosjanami, na obczyźnie objęcie przez niego funkcji prezydenta pozwoliło zakończyć rozłam wśród emigracji. Polscy emigranci widzieli w nim osobę symbolizującą łączność z czasami przedwrześniowymi, ale jego sprawstwo polityczne było minimalne. 9 kwietnia przypada 50. rocznica zaprzysiężenie Stanisława Ostrowskiego na prezydenta RP na uchodźstwie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Ostrowski emigracja Rząd RP na Uchodźstwie HISTORIA

Nowa wystawa na Zamku Królewskim. Pokoje prezydentów II RP

By podkreślić znaczenie, jakie miał Zamek Królewski w II Rzeczpospolitej jako nośnik idei niepodległego państwa polskiego i wizytówka jego najwyższych władz dwa pokoje przylegające bezpośrednio do jednego z najważniejszych wnętrz zamkowych - Sali Senatorskiej - przeznaczono na przestrzeń poświęconą prezydentom II RP i władzom polskim na uchodźstwie. Nowa ekspozycja stała będzie dostępna od środy, 22 grudnia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Polskie Radio.
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Warszawa KULTURA wystawa Patryk Michalski Ignacy Mościcki

Telewizyjna premiera dokumentu "Polmission. Tajemnice paszportów" o polskich dyplomatach ratujących Żydów

W środę 24 marca w TVP1 odbędzie się  telewizyjna premiera filmu dokumentalnego "Polmission. Tajemnice paszportów". To kontynuacja produkcji "Paszporty Paragwaju" opowiadającego o wysiłku Grupy Ładosia na rzecz ratowania Żydów przed Zagładą poprzez produkcję fałszywych paszportów latynoamerykańskich.
Zobacz więcej na temat:  Holokaust Żydzi II wojna światowa Rząd RP na Uchodźstwie