Polskie Radio
Section05

Jan Żaryn

Przekręty w Funduszu Patriotycznym. Granty do zwrotu

Jeden z beneficjentów Funduszu Patriotycznego kupił mieszkanie jako studio do podcastów. Inny przepisał własny lokal na żonę, po czym odkupił go z grantu. Nowy dyrektor Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej zapowiada, że wiele organizacji będzie musiało zwrócić pieniądze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego Adam Leszczyński dotacje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jan Mosdorf - filozof i narodowiec

Jan Mosdorf był działaczem Obozu Wielkiej Polski, prezesem Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, przywódcą Obozu Narodowo-Radykalnego. Także publicystą i filozofem, który swoją pracę doktorską napisał pod kierunkiem Władysława Tatarkiewicza. W tym roku przypada 120. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak Jan Mosdorf Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego ONR Młodzież Wszechpolska

Roman Dmowski - jedna z najbardziej znanych postaci historii najnowszej Polski

Roman Dmowski to współtwórca ruchu narodowego, Narodowej Demokracji, przez wiele lat jego przywódca, niekwestionowany autorytet, dyplomata, nazywany jednym z ojców niepodległości, największy adwersarz Józefa Piłsudskiego. 2 stycznia 2024 roku minęło 85 lat od jego śmierci. Jak zapisał się w pamięci współpracowników, przyjaciół, współczesnych jego czasom?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Roman Dmowski niepodległość Ignacy Jan Paderewski Józef Piłsudski

Fuks, barwiarz, filister, czyli korporacje akademickie i ich znaczenie w polskiej historii

Fuks, barwiarz, filister - generałowie Władysław Anders i Władysław Sikorski oraz admirał Józef Unrug to niektórzy z nich - to członkowie polskich korporacji akademickich. Pierwsze z nich zakładane były już w XIX wieku przez Polaków studiujących na uniwersytetach w państwach zaborczych. Jakim etosem charakteryzowały się korporacje akademickie?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski korporacja korporacje akademickie

PR24 Prof. Żaryn: deklaracje nowej większości sejmowej dot. polityki pamięci są niepokojące

- Deklaracje nowej większości sejmowej są bardzo niepokojące, jeśli chodzi o kwestie dalszego trwania nie tylko polityki pamięci, ale także narodu polskiego, czyli pewnej wspólnoty, która jest podtrzymywana także narzędziami będącymi w posiadaniu państwa. Bo - moim zdaniem - trzeba to widzieć w szerszej perspektywie - powiedział w Polskim Radiu 24 historyk prof. Jan Żaryn. Gościem audycji był również historyk Piotr Dmitrowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski polityka historyczna polityka Piotr Dmitrowicz

PR24 Jan Żaryn o niepodległości. "100 lat temu suwerenność była rozumiana w sensie gospodarczym"

W przeddzień Święta Niepodległości w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówił o historycznych aspektach niepodległości i suwerenności, ale także o kwestiach politycznych i społecznych, zarówno w kontekście Polski, jak i państw ościennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada

Reportaż "Trauma i duma". Rocznica zabójstwa ks. Popiełuszki - kapelana "Solidarności" [POSŁUCHAJ]

Mija 39. lat, odkąd błogosławiony ks. Jerzy Popiełuszko zginął męczeńską śmiercią. Kapłan został porwany i bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy SB. Był duszpasterzem ludzi pracy, kapelanem warszawskiej "Solidarności", obrońcą praw człowieka w PRL. Miał 37 lat. Zapraszamy do wysłuchania archiwalnego reportażu Alicji Grembowicz pt. "Trauma i duma". 
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Popiełuszko reportaż Alicja Grembowicz reportaż w Jedynce wiara Kościół katolicki pr poleca

Stanisław Łucki - współtwórca polskiej i francuskiej sieci wywiadu podczas II wojny światowej

Stanisław Łucki był współtwórcą polskiej i francuskiej sieci wywiadu antyniemieckiego F-2 we Francji podczas II wojny światowej. - Realizował zadania polskiego wywiadu, jednocześnie wewnątrz francuskiego wywiadu rządu gen. de Gaulle'a - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski Stanisław Łucki II wojna światowa Francja

Maria i Anna - dwie siostry Sucheni. Jak zapisały się w historii swoją działalnością w obozie narodowym?

Maria i Anna, dwie siostry (z domu Sucheni) były związane z obozem narodowym. Dlaczego? Jak zapisały się w jego historii swoją działalnością? Czy atmosfera domu rodzinnego miała na to wpływ? Jak są obecne w pamięci Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak PRL NSZZ Solidarność historia Polski Maria Rutkowska-Kurcyuszowa Anna Sucheni-Grabowska Narodowa Organizacja Wojskowa Ruch Narodowy

Kościół katolicki pod okupacjami sowieckimi. Prof. Żaryn o represjach wobec księży po 17 września 1939

Jak wyglądała sytuacja Kościoła katolickiego i kilku milionów katolików po wkroczeniu Sowietów do Polski 17 września 1939 roku? - Kapłanom nie wolno było prowadzić katechezy i jakiekolwiek działalności duszpasterskiej - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak historia Polski 17 września 1939 okupacja sowiecka

Modlitewna mobilizacja, czyli rola Kościoła w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 roku

Od 6 do 15 sierpnia 1920 roku, tak jak zdecydował metropolita warszawski kardynał Aleksander Kakowski, odprawiano nowenny we wszystkich kościołach archidiecezji, a 8 sierpnia ulicami Warszawy, z relikwiami błogosławionego Andrzeja Boboli, przeszła stutysięczna procesja mieszkańców stolicy proszących o ratunek dla Polski zagrożonej zbliżającą się nawałą bolszewicką. Było to jedno z działań jakie Kościół w Polsce podejmował, aby w 1920 roku podtrzymać naród na duchu i mobilizować do walki z Bolszewikami.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak bolszewicy historia Polski Kościół katolicki Józef Piłsudski