Polskie Radio
Section05

Władysław Anders

Józef Czapski. Poszukiwania zaginionych polskich jeńców

Pytania o los jeńców wywiezionych z Kozielska, Ostaszkowa i Starobielska zaczęły się pojawiać już w pierwszej połowie 1940 roku. Zadawali je ci nieliczni ocaleli, którzy przebywali w obozie w Griazowcu. O zaginionych pytały w listach zaniepokojone rodziny. Ustanowionym przez gen. Władysława Andersa koordynatorem poszukiwań nieobecnych kolegów został Józef Czapski – ocalały ze Starobielska.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie Józef Stalin armia Andersa Józef Czapski II wojna światowa Rosja Niemcy

"Naszych kolegów nie ma". Wspomnienia ocalonych z Katynia

- Nadchodziły listy z kraju z zapytaniami o jeńców, którzy nie znajdowali się w naszym obozie. Gdy pytaliśmy enkawudzistów, dlaczego ci jeńcy nie piszą [listów], odpowiadali, że pewnie dlatego, że nie chcą pisać – wspominał na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa w 1963 roku gen. Jerzy Wołkowicki, jeden z nielicznych Polaków, którzy przeżyli zbrodnię katyńską. 
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie Katyń Józef Czapski armia Andersa

Katyń - kłamstwo Stalina. "Oficerowie zbiegli do Mandżurii"

3 grudnia 1941 roku podczas spotkania z generałami Władysławem Sikorskim i Władysławem Andersem, Józef Stalin zapytany o los polskich oficerów więzionych od 1939 roku w ZSRR odpowiedział, że zostali oni zwolnieni i zbiegli do Mandżurii. Dyktator dobrze wiedział, że pomordowani oficerowie leżą w lesie katyńskim. Sam wydał rozkaz ich zgładzenia.
Zobacz więcej na temat:  II wojna światowa Józef Czapski Józef Stalin Katyń Władysław Sikorski

Katyń 1940. Józef Czapski wspomina poszukiwanie zaginionych polskich oficerów

3 kwietnia 1940 roku wyruszył pierwszy transport polskich oficerów, więźniów z obozu w Kozielsku do stacji Gniazdowo. Stamtąd jeńcy byli przewożeni autobusami więziennymi do lasu katyńskiego, gdzie byli mordowani strzałem w tył głowy.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Katyń zbrodnia katyńska Józef Stalin Władysław Sikorski Józef Czapski komunizm Władysław Sikorski Józef Czapski Związek Sowiecki komunizm II wojna światowa skarby archiwum historia

Anders, Maczek, Sosabowski. Jak odebrano im obywatelstwo

Przez sześć lat wyżsi oficerowie Polskich Sił Zbrojnych walczyli poza okupowaną ojczyzną. Wywiązywali się z sojuszniczych obowiązków i podtrzymywali na duchu podwładnych. Nagrodą było dla nich odsądzenie od czci i wiary przez władców komunistycznej Polski i nisko płatna praca w charakterze magazyniera, kelnera, windziarza na obczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Polskie Siły Zbrojne na Zachodzie Wielka Brytania II wojna światowa Michał Rola-Żymierski Stanisław Maczek Stanisław Sosabowski