Polskie Radio
Section05

Józef Stalin

"Tylko tak mogłam uratować męża". Nadieżda Mandelsztam i zapiski z sowieckiego piekła

- Ona dokonała heroicznego i nieprawdopodobnego czynu: przeniesienia dzieła poety z najczarniejszych czasów stalinizmu do współczesności, do naszej pamięci - podkreślał w Polskim Radiu w 2016 r. Andrzej Mietkowski, opowiadając o "Wspomnieniach" żony Osipa Mandelsztama. 29 grudnia 2024 roku mijają 44 lata od śmierci znakomitej pisarki Nadieżdy Mandelsztam. 
Zobacz więcej na temat:  Osip Mandelsztam ZSRR stalinizm komunizm literatura poezja Rosja Nadieżda Mandelsztam

Stanisław Mikołajczyk. Przegrał walkę o kształt powojennej Polski

– Wiążąc się serdeczną współpracą ze sprzymierzonymi narodami, proklamuję swą wiarę w demokrację i zaufanie do wielkich przywódców demokracji: prezydenta Roosevelta i premiera Churchilla – mówił w jednym z przemówień premier Stanisław Mikołajczyk.
Zobacz więcej na temat:  Franklin Delano Roosevelt HISTORIA II wojna światowa POLSKA Stanisław Mikołajczyk Teheran Winston Churchill Władysław Sikorski

Porozumienie Sikorskiego ze Stalinem – podanie ręki wrogowi

4 grudnia 1941 roku gen. Władysław Sikorski i Józef Stalin podpisali deklarację, w której Polska zobowiązała się stanąć po stronie aliantów i prowadzić wojnę z Niemcami. W zamian liczyła na wsparcie ZSRR podczas ustalania po wojnie nowego porządku w Europie. Jak się później okazało i Sikorski, i Stalin treść porozumienia rozumieli zdecydowanie inaczej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA III Rzesza Katyń pakt Ribbentrop-Mołotow Winston Churchill Władysław Sikorski ZSRR

Wielki Głód na Ukrainie. Hołodomor pochłonął życie milionów ofiar

Sztuczna klęska wywołana z premedytacją przez centralę partii komunistycznej w Moskwie doprowadziła do depopulacji Ukraińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej. Zginęło od 4 do 8 mln ludzi. Od 2004 roku w każdą czwartą sobotę listopada na pamiątkę tego wydarzenia obchodzony jest na Ukrainie Dzień Pamięci Ofiar Wielkiego Głodu i Represji Politycznych.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Wielki Głód Ukraina ZSRR ludobójstwo

Powstanie Warszawskie. Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych ze szpitala przy ul. Długiej 7

Trzydziesty trzeci dzień powstania, sobota. Stare Miasto upada. Niemieckie czołgi niszczą kolumnę Zygmunta. W nocy rozpoczyna się ewakuacja żołnierzy ze Starówki do Śródmieścia. Ewakuowanych zostaje około 5 tysięcy powstańców. Tego dnia Niemcy bestialsko mordują 1300 osób, m.in. rannych znajdujących się w szpitalu przy ul. Długiej 7 i w innych punktach Starego Miasta.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie Niemcy zbrodnie wojenne Armia Krajowa Stanisław Mikołajczyk Franklin Delano Roosevelt Winston Churchill II wojna światowa III Rzesza nazizm HISTORIA historia Polski

"Operacja polska" NKWD. 87 lat temu padł rozkaz o eksterminacji 111 tys. Polaków​

"Rozkazuję od 20 sierpnia 1937 roku rozpocząć szeroką operację prowadzącą do pełnej likwidacji terenowych jednostek Polskiej Organizacji Wojskowej i przede wszystkim jej dywersyjno - szpiegowskich i powstańczych kadr w przemyśle, transporcie, sowchozach i kołchozach" – to pierwsze słowa zbrodniczego rozkazu nr 00485 wydanego 11 sierpnia 1937 roku na polecenie Stalina przez Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych ZSRR Nikołaja Jeżowa.
Zobacz więcej na temat:  ZSRR Dwudziestolecie międzywojenne HISTORIA NKWD komunizm zbrodnie sowieckie

Powstanie Warszawskie. W sierpniu 1944 świat patrzył na walczącą Warszawę

– Tu zęby mamy wilcze, a czapki na bakier. Nikt nie płacze w powstańczej Warszawie. Tu serce Polski, tu mówi Warszawa. Nam ducha starczy dla nas. Oklasków też nie trzeba. Żądamy amunicji! – raportowała światu powstańcza radiostacja "Błyskawica".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa okupacja niemiecka Winston Churchill historia warszawy Franklin Delano Roosevelt