Polskie Radio
Section05

Starobielsk

Józef Czapski. Pisał prawdę o "nieludzkiej ziemi", malował nieuchwytne życie

Był wielkim malarzem. Świetnym eseistą, znawcą literatury i sztuki. Współtworzył paryską "Kulturę". Więziony w Starobielsku i cudem ocalony świadczył swoim życiem –  i takimi książkami jak "Wspomnienia starobielskie" oraz "Na nieludzkiej ziemi" – o sowieckich zbrodniach. Józef Czapski zmarł 12 stycznia 1993 roku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Czapski Jerzy Giedroyc Katyń literatura Francja Paryska "Kultura" filozofia

Mord, kłamstwo i walka o prawdę. Kalendarium zbrodni katyńskiej

Zamordowanie przez Sowietów tysięcy polskich oficerów i przedstawicieli elit było zaplanowaną akcją zagłady tej części społeczeństwa II RP, która stanowiła fundament polskiej państwowości. Dla komunistów był to wstęp do późniejszego przejęcia władzy, dlatego kłamstwo katyńskie stało się jedną z podwalin PRL. Od początku jednak Polacy domagali się ujawnienia prawdy o zbrodni.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska II wojna światowa Rosja II RP Kozielsk Ostaszków NKWD stalinizm Józef Stalin ludobójstwo

Odpowiadał za los polskich jeńców z obozów specjalnych NKWD. Posłuchaj zeznań sowieckiego zbrodniarza

Gdy na początku lat 90. XX wieku wszczęto śledztwo w sprawie zbrodni katyńskiej, jedną z najważniejszych osób przesłuchiwanych w charakterze świadka był Piotr Soprunienko - naczelnik Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD ZSRR. W Archiwum Polskiego Radia zachował się fragment zeznań, które złożył w kwietniu 1991 roku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski zbrodnia katyńska zbrodnie sowieckie II wojna światowa ZSRR stalinizm Kozielsk Katyń Ostaszków

Naukowcy, lekarze, sportowcy, literaci. Ofiary zbrodni katyńskiej

- Mimo koszmaru niewoli mogłem w obozie spotkać fantastycznych rodaków. Był tu kwiat inteligencji polskiej, ludzie wszystkich możliwych profesji i zamiłowań – wspominał przed radiowym mikrofonem ks. Zdzisław Peszkowski, jeniec obozu w Kozielsku, jeden z nielicznych, którzy uniknęli śmierci w Katyniu.
Zobacz więcej na temat:  Katyń zbrodnia katyńska Kozielsk Zdzisław Peszkowski Józef Czapski lekarz sportowcy literatura

"Kiedy konało serce kompanii". Lech Piwowar, opowieść o zamordowanym poecie

– W obozie w Starobielsku poznałem Piwowara. Mam jeszcze na papierkach do zawijania papierosów napisane jego wiersze, które mi zadedykował i ofiarował w dzień imienin – opowiadał w archiwalnej radiowej audycji Józef Czapski. Dziś mija 115. rocznica urodzin Lecha Piwowara, awangardowego twórcy, ofiary zbrodni katyńskiej.
Zobacz więcej na temat:  zbrodnia katyńska awangarda Kraków poezja literatura Józef Czapski II wojna światowa

"Polskie serce pękło. Katyń 1940". IV edycja konkursu dla młodzieży i studentów

W 2023 roku przypada 83. rocznica zbrodni ludobójstwa popełnionej przez NKWD m.in. na oficerach Wojska Polskiego i policjantach z obozów w Kozielsku, Ostaszkowie i Starobielsku. Trwa też IV edycja konkursu "Polskie serce pękło. Katyń 1940", skierowana do uczniów szkół ponadpodstawowych oraz studentów. Inicjatorką konkursu jest marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Ostaszków Miednoje Kozielsk bykownia Marszałek Sejmu Andrzej Duda prezydent Elżbieta Witek Mariusz Błaszczak Mariusz Kamiński Przemysław Czarnek Karol Nawrocki IPN W POLSKIM RADIU

Dr Sławomir Frątczak: sprawa Katynia wpływa na polsko-rosyjskie relacje

- Rosja ma od wielu dziesiątków lat znakomicie rozbudowaną politykę historyczną. Anty-Katyń, zakłamywanie sprawom oczywistym, udowodnionym historycznie jest jej elementem. Niestety, w polskiej polityce, którą staramy się od lat zbudować, sprawę Katynia nie do końca wykorzystujemy – mówił w Polskim Radiu 24 dr Sławomir Frątczak, dyrektor Muzeum Katyńskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Katyń Rosja