Polskie Radio
Section05
Dorota Truszczak

"Wszystkie teleskopy świata" - historia badań kosmosu z udziałem Polaków. Wystawa w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie

Historia badań astronomicznych i szeroki zakres zagadnień związanych z narzędziami astronomicznymi - to najważniejsze założenia nowej wystawy "Wszystkie teleskopy świata - historia badań kosmosu. Polski wkład w badanie i podbój kosmosu" w Narodowym Muzeum Techniki w Warszawie. Patronem medialnym ekspozycji jest Polskie Radio S.A.
Zobacz więcej na temat:  astronomia NAUKA Mikołaj Kopernik Jan Heweliusz Mirosław Hermaszewski Sławosz Uznański

Tajemnice SI. Na ile ludzka jest sztuczna inteligencja?

Algorytmy już teraz służą nam do wykonywania pewnych prac. Z drugiej ChatGPT wciąż potrafi podawać nieprawdziwe informacje. Na ile więc sztuczną inteligencję można porównać do ludzkiego mózgu? - Ten przełom, który mamy, jest dużo głębszy. (...) Otwarte pozostaje jedno, filozoficzne pytanie: czy kiedyś w tej maszynie powstanie duch; czy kiedyś zacznie sama myśleć - ocenia dr Paweł Boguszewski, neurofizjolog z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. Marcelego Nenckiego PAN.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Boguszewski informatyka technologia sztuczna inteligencja

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Jak wyglądała polska walka i dyplomacja?

Rok 1918, czyli wolność odzyskana. Generalny gubernator gen. Hans von Beseler potajemnie opuścił Warszawę, a Polska Organizacja Wojskowa, razem z żołnierzami Polskiej Siły Zbrojnej podległej Radzie Regencyjnej, rozbrajała oddziały niemieckie w stolicy. W Królestwie Polskim było około 80 tysięcy żołnierzy niemieckich, na froncie wschodnim około 600 tysięcy. Józef Piłsudski, symbol walki o Polskę z bronią w ręku, przyjechał do stolicy 10 listopada 1918 roku.
Zobacz więcej na temat:  Józef Piłsudski historia Polski odzyskanie niepodległości prof. Andrzej Nowak I wojna światowa

Jan Mosdorf - filozof i narodowiec

Jan Mosdorf był działaczem Obozu Wielkiej Polski, prezesem Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, przywódcą Obozu Narodowo-Radykalnego. Także publicystą i filozofem, który swoją pracę doktorską napisał pod kierunkiem Władysława Tatarkiewicza. W tym roku przypada 120. rocznica jego urodzin.
Zobacz więcej na temat:  Jan Żaryn Jan Mosdorf Instytut Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego ONR Młodzież Wszechpolska

Klimat. Czy wilk, ryś, sarna i jeleń mają wpływ na jego zmiany?

Z jednej strony drapieżniki - wilk i ryś, a z drugiej strony ich ofiary - sarna i jeleń. Jaki wpływ na zmiany klimatu mają te zwierzęta? Naukowcy badają w Puszczy Białowieskiej oddziaływanie drapieżników i ich ofiar na obieg węgla w przyrodzie. Co udało się ustalić do tej pory?
Zobacz więcej na temat:  klimat Krzysztof Schmidt zwierzęta zwierzęta leśne wilk Białowieża Puszcza Białowieska jeleń sarna ryś

Cyfrowy bliźniak miasta. Jak wpłynie na transformację energetyczną?

Projekt DigiTwins4PEDs to nowatorski program komputerowy, który pozwoli opracować cyfrowego bliźniaka miasta. Celem naukowców jest ochrona klimatu i produkcja zielonej energii. - Chcemy stworzyć narzędzie i przekazać to, co nauka powinna robić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dr hab. Paweł Bogusławski z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Paweł Bogusławski Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu transformacja energetyczna Wrocław Projekt DigiTwins4PEDs klimat