Polskie Radio

Polak w NASA i misje na Księżyc

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 08:30
Dr inż. Maksym Figat z Politechniki Warszawskiej (Instytut Automatyki i Informatyki Stosowanej, Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych) od ubiegłego roku jest na stypendium w prestiżowym Jet Propulsion Laboratory (Laboratorium Napędu Odrzutowego).
Inżynierowie NASA w Jet Propulsion Laboratory pracują nad kolejnym projektem
Inżynierowie NASA w Jet Propulsion Laboratory pracują nad kolejnym projektem Foto: Schager/Shutterstock

Uczestniczy w dwóch nowych, unikatowych programach mających na celu budowę autonomicznych robotów do przyszłych amerykańskich misji na Księżyc.

JPL to obecnie jedno z centrów badawczych NASA. Znajduje się w Pasadenie w stanie Kalifornia, około 50 km na północ od Los Angeles. Odpowiada za prowadzenie lotów bezzałogowych dla NASA i jest centrum dowodzenia dla prób przeprowadzanych przez NASA w przestrzeni kosmicznej poza strefą przyciągania Ziemi.

Jego historia rozpoczyna się w 1936 roku, kiedy grupa studentów przeprowadziła w okolicy testy napędu małego silnika rakietowego.

W czwartkowej "Eurece" dr Figat opowie o swoim pobycie w Jet Propulsion Laboratory.

Ponadto w audycji: 

W Japonii, także z udziałem polskich badaczy, powstaje gigantyczna pułapka, której celem jest schwytanie neutrin. To drążona w górach kamienna jaskinia o wysokości 60 metrów i średnicy 60 m. Będzie wyższa od Pałacu Kultury i  wypełniona wodą. Będzie wypełniona wodą, która jest doskonałą pułapką na neutrina, najszybsze, najlżejsze cząstki ważne dla zrozumienia budowy Wszechświata. Podobno maja pomóc "zważyć" Wszechświat. Choć nie tylko to im się przypisuje.

O tym unikatowym, jedynym tak gigantycznym na świecie przedsięwzięciu o nazwie Hyper-Kamiokande opowie jego uczestniczka prof. Ewa Rondio z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

Czytaj także:

***

Na audycję "Eureka" w czwartek (8.02) o godz. 19.30 zaprasza Dorota Truszczak.

kh/mg