Polskie Radio
Section05

Dorota Truszczak

Armia Czerwona ponownie na terenach Rzeczypospolitej. Wyzwolenie czy okupacja?

Na początku stycznia 1944 roku, w okolicach miasta Sarny na Wołyniu, Armia Czerwona przekroczyła przedwojenną wschodnią granicę II Rzeczypospolitej. Był to koniec niemieckiej okupacji, trwającej na tych terenach od 1941 roku. Sowieci zajęli ponownie wschodnie województwa II RP, które okupowali w latach 1939-1941. Jakie były konsekwencje tego wydarzenia dla Polaków?
Zobacz więcej na temat:  Armia Czerwona ZSRR Związek Sowiecki Związek Radziecki II wojna światowa okupacja sowiecka

Czy da się usłyszeć kosmos? Voices Of The Cosmos - projekt łączący sferę naukową i artystyczną

Voices Of The Cosmos to projekt stworzony przez dwóch artystów dźwięku, specjalizujących się w muzyce elektroakustycznej: Rafała Iwańskiego i Wojciecha Ziębę oraz Sebastiana Soberskiego - astronoma z Centrum Astronomii UMK w Toruniu i kierownika Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Grudziądzu.
Zobacz więcej na temat:  dźwięki kosmosu Voices Of The Cosmos astronomia NASA muzyka elektroniczna kosmos NAUKA

Roman Dmowski - jedna z najbardziej znanych postaci historii najnowszej Polski

Roman Dmowski to współtwórca ruchu narodowego, Narodowej Demokracji, przez wiele lat jego przywódca, niekwestionowany autorytet, dyplomata, nazywany jednym z ojców niepodległości, największy adwersarz Józefa Piłsudskiego. 2 stycznia 2024 roku minęło 85 lat od jego śmierci. Jak zapisał się w pamięci współpracowników, przyjaciół, współczesnych jego czasom?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Roman Dmowski niepodległość Jan Żaryn Ignacy Jan Paderewski Józef Piłsudski

Katyń i sowiecka okupacja - symbole walki o prawdę

Kilka miesięcy po 17 września 1939 roku, po sowieckiej napaści na Polskę, 5 marca 1940 roku Biuro Polityczne Komunistycznej Partii ZSRS na czele z Józefem Stalinem, podjęło decyzję o rozstrzelaniu polskich jeńców przebywających w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie oraz polskich więźniów przetrzymywanych na obszarze przedwojennych wschodnich województw II Rzeczypospolitej.
Zobacz więcej na temat:  Katyń Andrzej Nowak historia Polski

Fuks, barwiarz, filister, czyli korporacje akademickie i ich znaczenie w polskiej historii

Fuks, barwiarz, filister - generałowie Władysław Anders i Władysław Sikorski oraz admirał Józef Unrug to niektórzy z nich - to członkowie polskich korporacji akademickich. Pierwsze z nich zakładane były już w XIX wieku przez Polaków studiujących na uniwersytetach w państwach zaborczych. Jakim etosem charakteryzowały się korporacje akademickie?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Jan Żaryn korporacja korporacje akademickie

Pamięć o rzezi wołyńskiej i niepamięć o tzw. zbrodni pomorskiej

Rzeź wołyńska i tzw. zbrodnia pomorska - dwa wydarzenia, które określamy mianem ludobójstwa, którego ofiarą padli Polacy. Jak dziś kultywujemy pamięć o tych wydarzeniach? - Nie wolno zapomnieć, nie wolno zamilczeć tego rodzaju zbrodni. Trzeba głośno o tym mówić, jednoznacznie potępiać, wskazując na konsekwencje - zaznaczył w radiowej Jedynce historyk prof. Andrzej Nowak.
Zobacz więcej na temat:  Rzeź Wołyńska ludobójstwo UPA