Polskie Radio
Section05

Wszechświat

Sonda Einsteina zarejestrowała wybuch promieni X. "Coś niezwykłego"

Europejsko-chińska Sonda Einsteina wykryła sygnał pochodzący z dwójki nietypowych gwiazd. Jedna z nich, gwiazda typu Be, ważyła 12 razy więcej niż Słońce. Druga była "gwiezdnym trupem", inaczej zwana białym karłem. - Badanie dostarcza nam nowych informacji na temat rzadko obserwowanej fazy ewolucji gwiazd. Fascynujące jest obserwowanie, jak oddziałujące ze sobą dwie masywne gwiazdy mogą doprowadzić do tak intrygującego rezultatu - powiedział Ashley Chrimes, astronom z ESA.
Zobacz więcej na temat:  kosmos astronomia gwiazdy ŚWIAT

Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Czy są powody do obaw?

Asteroida 2024 YR4 jest na kursie kolizyjnym z Ziemią, astronomowie muszą zatem wiedzieć o niej więcej. Obiekt będzie wiosną obserwował Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Przede wszystkim jest nadzieja na dokładniejsze dane o rozmiarze obiektu. Obecnie ryzyko uderzenia asteroidy w naszą planetę w grudniu 2032 roku szacowane jest na ponad 2 procent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA układ słoneczny asteroida

Ciemna materia kontra superziemia. Astronomiczne rewolucje Bohdana Paczyńskiego

Astronomem był właściwie od dziecka. Nigdy nie zastanawiał się nad praktycznym zastosowaniem swoich odkryć. Chciał po prostu wiedzieć coraz więcej. – Wiele osób interesuje się różnymi rzeczami tylko dlatego, że są dziwne i ciekawe, że coś niezwykłego się z nimi dzieje – mówił Bohdan Paczyński w Polskim Radiu w 2005 roku.
Zobacz więcej na temat:  astronomia fizyka kosmos Uniwersytet Warszawski odkrywcy USA Wilno NAUKA

Asteroida Bennu sunie ku Ziemi. Naukowcy symulują uderzenie

Naukowcy przeprowadzili symulację uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię. Miałoby to nastąpić we wrześniu w 2182 roku. Wyniki są alarmujące. Zderzenie spowodowałoby potężną falę uderzeniową. Asteroida pozostawiłaby ogromny krater, wyrzucając do atmosfery ogromną ilość pyłów. A takie pyły, jeśli dostaną się do atmosfery, mogą wywołać globalną ciemność i gwałtowne ochłodzenie.
Zobacz więcej na temat:  asteroida kosmos astronomia Ziemia układ słoneczny ŚWIAT