Polskie Radio
Section05

układ słoneczny

Już w sobotę częściowe zaćmienie Słońca w Polsce. O której godzinie patrzeć w niebo?

Już w najbliższą sobotę, 29 marca, nad Polską będziemy mogli oglądać niecodzienne zjawisko, jakim jest częściowe zaćmienie Słońca. W jego szczycie, w zależności od regionu, z którego będzie obserwowane, Księżyc przysłoni od kilkunastu do około 26 procent średnicy tarczy Słońca.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak NAUKA Zobacz także słońce zaćmienie słońca księżyc niebo planety

"Harun i morze opowieści" w Teatrze Lalka  

- Harun jest wpatrzony w swojego tatę, który jest wielkim gawędziarzem, mistrzem wodolejstwa, bardzo go podziwia. W pewny momencie jego tata traci swój dar i Harun musi wyruszyć, by ten dar przywrócić. Dzięki tej podróży sam uczy się opowiadać. Dla mnie to jest najważniejsze, zyskiwanie głosu, uczenie się, jak samemu odważyć się na opowiadanie - mówił gość "Poranka" Marcin Nowicki, który w spektaklu wcielił się w rolę Haruna. A dziś w niedzielę 16-gomarc, audycji "Kultura nie śpi" zapraszamy na relację z premiery!
Zobacz więcej na temat:  planety Martyna Chuderska radio dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom spektakle dla dzieci Teatr Lalka Salman Rushdie

Asteroida na kursie kolizyjnym z Ziemią. Czy są powody do obaw?

Asteroida 2024 YR4 jest na kursie kolizyjnym z Ziemią, astronomowie muszą zatem wiedzieć o niej więcej. Obiekt będzie wiosną obserwował Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). Przede wszystkim jest nadzieja na dokładniejsze dane o rozmiarze obiektu. Obecnie ryzyko uderzenia asteroidy w naszą planetę w grudniu 2032 roku szacowane jest na ponad 2 procent.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT kosmos NAUKA Wszechświat asteroida

Asteroida Bennu sunie ku Ziemi. Naukowcy symulują uderzenie

Naukowcy przeprowadzili symulację uderzenia asteroidy Bennu w Ziemię. Miałoby to nastąpić we wrześniu w 2182 roku. Wyniki są alarmujące. Zderzenie spowodowałoby potężną falę uderzeniową. Asteroida pozostawiłaby ogromny krater, wyrzucając do atmosfery ogromną ilość pyłów. A takie pyły, jeśli dostaną się do atmosfery, mogą wywołać globalną ciemność i gwałtowne ochłodzenie.
Zobacz więcej na temat:  asteroida kosmos astronomia Ziemia Wszechświat ŚWIAT

"Tych wspaniałości nie widział nikt przede mną". Galileusz ogląda kosmos przez teleskop

Wbrew legendom Galileusz nie wynalazł teleskopu, nie był też pierwszym, który użył tego przyrządu do obserwacji astronomicznych i z jego pomocą odkrył nowe zjawiska na niebie - jednak jako pierwszy w historii opublikował wyniki swoich badań i opisał je zupełnie nowym stylem: zwięzłym i rzeczowym, a przy tym zrozumiałym dla każdego (o ile znał łacinę).
Zobacz więcej na temat:  Galileo Galilei HISTORIA Wenecja Włochy Padwa astronomia NAUKA odkrywcy matematyka Kościół Kościół katolicki księżyc wynalazek wynalazcy