Polskie Radio Dzieciom

O Plutonie, planetach karłowatych i innych kosmicznych tajemnicach w "Poranku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2025 06:55
W audycji "Poranek" w Polskim Radiu Dzieciom, gościem był Tomasz Drela z Centrum Nauki Kopernik. W rozmowie poruszyliśmy fascynujący temat planet karłowatych, szczególnie Plutona, który od 2006 roku przestał być uznawany za planetę. Zapraszamy!
Zdjęcie ilustracyjne: planety Układu Słonecznego
Zdjęcie ilustracyjne: planety Układu SłonecznegoFoto: annussha/Shutterstock

Pluton przez niemal 80 lat był uznawany za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Został odkryty w 1930 roku przez amerykańskiego astronoma, Claude’a Tombo. Dopiero jednak w 2006 roku, po odkryciu innych obiektów podobnych do Plutona, zaczęto kwestionować jego status planety. - W 2006 roku astronomowie zebrali się w Pradze i stwierdzili, że trzeba wprowadzić precyzyjny podział. Pluton, podobnie jak inne ciała niebieskie, których odkrywano coraz więcej, nie mógł już być planetą. Dlatego powstała nowa kategoria – planety karłowate- wyjaśnił Tomasz Drela z Centrum Nauki Kopernik.

- Wszystko to zaczęło się od odkrycia Eris w 2005 roku. To obiekt wielkości zbliżonej do Plutona, a skoro Pluton był planetą, to Eris także musiałby nią być. Problem w tym, że w Układzie Słonecznym zaczęły pojawiać się inne obiekty, które były równie małe lub nawet mniejsze od Eris. Pojawiło się pytanie, gdzie postawić granicę między planetą a planetoidą - dodał gość "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom. 


Posłuchaj
33:26 2025_02_18 08_01_00_RadioDzieciom_Poranek.mp3 O Plutonie, planetach karłowatych i innych kosmicznych tajemnicach w "Poranku" PR Dzieciom_18.02.2024

 

W miarę jak astronomowie odkrywali coraz więcej nowych obiektów w Układzie Słonecznym, takich jak Eris, które były zbliżone rozmiarami do Plutona, granice między planetami a planetami karłowatymi zaczęły się zacierać. Tomasz Drela wskazał w rozmowie z Martyną Chuderską, że „po tej decyzji z 2006 roku wciąż mamy 8 planet, a obiekty takie jak Pluton, Eris czy Ceres zostały sklasyfikowane jako planety karłowate, które są czymś między planetą a planetoidą.”

Gość audycji wyjaśniał również, że Pluton, mimo że jest daleko od Słońca, posiada wiele fascynujących cech. - Ciekawe jest to, że w 2015 roku sonda New Horizons przeleciała obok Plutona i odkryła, że jego powierzchnia ma czerwono-kremowe barwy. To efekt reakcji chemicznych, które zachodzą tam pod wpływem promieniowania słonecznego,” mówił gość audycji.

Więcej ciekawostek o Plutonie i innych ciałach niebieskich usłyszeć można w załączonym zapisie rozmowy, do której wysłuchania zapraszamy całe rodziny!

Audycja: Poranek w Polskim Radiu Dzieciom
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Tomasz Drela/CNK
Data emisji: 18.02.2025
Godzina audycji: 8.00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Zobacz także
Czytaj także

Szukamy ulubionej planety w "Poranku" PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2023 21:03
Ile planet znajduje się w Układzie Słonecznym? Z czego zbudowane są planety i jak daleko znajdują się od planety Ziemi? Na te pytania poszukamy odpowiedzi w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom. W kosmiczną podróż wybraliśmy się w środowym "Poranku" i szukaliśmy tej najciekawszej i ulubionej planety. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historia parasola i kaloszy w "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2024 12:22
W deszczowy dzień nic nie chroni lepiej niż parasol i odpowiednie obuwie. Ale czy zastanawialiście się kiedyś nad historią tych codziennych przedmiotów? W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom przenieśliśmy słuchaczy w fascynujący świat parasoli i kaloszy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi?

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2025 17:36
W długie zimowe wieczory, kiedy nie było pracy w polu  przędzono wełnę, darto, pierze, ale również bawiono się przy muzyce bo zima to czas karnawału. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: Pixabay

W audycji "Poranek" Polskiego Radia Dzieciom poruszono temat tradycji i zwyczajów, które niegdyś były nieodłącznym elementem życia na wsi, a dziś często wzbudzają tęsknotę za prostszym, spokojniejszym życiem.


Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa

Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa opowiedział o zimowych tradycjach, zwrócił uwagę na atmosferę rodzinną, która towarzyszyła dzieciom w tym okresie. - To były konkretne, specyficzne zabawy. Wspólne spędzanie czasu, snucie opowieści, ale też spotkania sąsiedzkie – mówił.
W tych chwilach bliskości z rodziną, dzieci miały okazję słuchać opowieści, które często miały na celu przestrzeganie przed niebezpieczeństwami, jak na przykład niechodzenie do lasu czy nad jezioro. Stosowane metody straszenia – jak opowieści o "starej babie" czy "dziadzie" – były powszechnie znane. Gość Polskiego Radia Dzieciom wspomniał o tym, że takie historie miały swój edukacyjny cel. - Straszyło się dzieci w taki sposób, żeby one były ostrożne. Mimo że takie metody wychowawcze dzisiaj mogą budzić kontrowersje, wówczas pełniły rolę przestróg - wyjaśnił gość "Poranka".


Posłuchaj
23:55 Poranek o zwyczajach.mp3 Jak w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi? Posłuchaj rozmowy z "Poranka" w Polskim Radiu Dzieciom_23.01.2025

 

 Jak jeszcze w dawnych czasach spędzano zimowy czas na wsi? O tym w załączonym zapisie rozmowy.

Audycja "Poranek"
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Sławomir Kalinowski z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa
Data emisji: 23.01.2025.
Godzina emisji: 08:00

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych


rozwiń zwiń