Polskie Radio
Section05

Eugeniusz Kwiatkowski

Stalowa Wola. Huta i miasto w 625 dni - prawdziwy sukces II RP

86 lat temu, 20 marca 1937 roku, rozpoczęto budowę Zakładów Południowych w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego w miejscu karczowanej Puszczy Sandomierskiej, w pobliżu królewskiej wsi Pławo, tam, gdzie obecnie znajduje się miasto Stalowa Wola, a wybudowane zakłady przyjęły po wojnie nazwę Huty Stalowa Wola.
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita II RP Dwudziestolecie międzywojenne Ignacy Mościcki Stalowa Wola Centralny Okręg Przemysłowy

Centralny Okręg Przemysłowy. "Muzeum w Stalowej Woli pokazuje polskie sukcesy"

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli to nowa instytucja na kulturalnej mapie Podkarpacia. Powstała, aby w atrakcyjny sposób ukazać fenomen największego przedsięwzięcia gospodarczo-społecznego II RP i opowiedzieć o jego przemysłowym dziedzictwie. Twórcą COP był wybitny polityk Eugeniusz Kwiatkowski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stalowa Wola Lucjusz Nadbereżny Joanna Wójcik COP Centralny Okręg Przemysłowy

Stalowa Wola. Perła Centralnego Okręgu Przemysłowego

Pomysł budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego był ideą rozpoczynającą realizację największego przedsięwzięcia gospodarczego, społecznego i technicznego II RP. 5 lutego 1937 roku wicepremier Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Okręgu, który ukształtował wiele polskich miast, w tym Stalową Wolę zwaną "perłą COP-u".
Zobacz więcej na temat:  Stalowa Wola Krzysztof Michalski

Centralny Okręg Przemysłowy. "To nie była tylko obronność kraju"

85 lat temu, dokładnie 5 lutego 1937 roku, wicepremier polskiego rządu Eugeniusz Kwiatkowski przedstawił w Sejmie koncepcję budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. - Bez idei COP-u nie mielibyśmy dzisiejszego Rzeszowa, Dębicy, Mielca i przede wszystkim Stalowej Woli - mówi prof. Marian Marek Drozdowski z Instytutu Historii PAN. Jak II wojna światowa wpłynęła na realizację tej ogromnej inwestycji?
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Stalowa Wola historia Polski

Spotkanie Kwiatkowski-Wańkowicz. Premiera Teatru Telewizji

- Mam to szczęście, że nie powstała jeszcze sztuka o Eugeniuszu Kwiatkowskim. Mogłem ją napisać jako pierwszy. Nikt się nie przyczepi, nikt nie powie, że Szekspir zrobił to lepiej - mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Tomczyk. W poniedziałek 30 września w Teatrze Telewizji swoją premierę będzie miał jego dramat "Imperium".
Zobacz więcej na temat:  II Rzeczpospolita Melchior Wańkowicz spektakl TEATR Gdynia Magdalena Piejko KULTURA