Polskie Radio
Section05

Krzysztof Michalski

Kryształy czasowe. Krzysztof Sacha z prestiżową nagrodą za sformułowanie ważnej teorii

Krzysztof Sacha z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego został laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich. Naukowca nagrodzono za sformułowanie teorii kryształów czasowych. Czym one są?
Zobacz więcej na temat:  Kryształ Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Krzysztof Sacha Zobacz także

Nowe perowskity o lepszych właściwościach fotowoltaicznych

- Ogniwa oparte na perowskitach charakteryzują się łatwością ich wytwarzania. Sam materiał jest stosunkowo tani. Popularne panele słoneczne, które możemy zobaczyć na dachach budynków, oparte są na krzemie. Ich wytwarzanie jest trudniejsze, a koszt jest większy. Dlatego zakłada się, że w niedalekiej przyszłości ogniwa perowskitowe zastąpią te krzemowe - powiedział w audycji "Eureka" prof. Janusz Lewiński, który otrzymał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach za opracowanie mechanochemicznych metod syntezy perowskitów poprawiających ich właściwości fotowoltaiczne.
Zobacz więcej na temat:  fotowoltaika chemia NAUKA nowe technologie

Polsko-Francuska Nagroda Naukowa 2024 dla prof. Daniela Gryki

Laureatami prestiżowej Polsko-Francuskiej Nagrody Naukowej im. Marii Skłodowskiej-Curie i Pierre'a Curie, przyznawanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej oraz Francuską Akademię Nauk za wybitne osiągnięcia naukowe będące efektem polsko-francuskiej współpracy badawczej, zostali prof. Daniel Gryko z Instytutu Chemii Organicznej PAN i prof. Denis Jacquemin z Uniwersytetu w Nantes.
Zobacz więcej na temat:  chemia NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Polska Akademia Nauk

Okulary rozszerzonej rzeczywistości a widzenie dwufotonowe w podczerwieni

Okulary rozszerzonej rzeczywistości, łącząc świat realny z rzeczywistością wirtualną, robią coraz większą karierę i znajdują zastosowanie w różnych sferach życia. Dr inż. Katarzyna Komar z UMK w Toruniu i Międzynarodowego Centrum Badań Oka - ICTER, planuje jednak stworzyć doskonalsze okulary AR, które będą wykorzystywać niedawno odkryty przez polskich fizyków mechanizm widzenia dwufotonowego, rozszerzający zakres postrzeganego promieniowania na bliską podczerwień.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA Katarzyna Komar rozszerzona rzeczywistość okulary okulary AR Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Badania nad odkrywaniem planet pozasłonecznych. Czym jest zjawisko mikrosoczewkowania grawitacyjnego?

Nagroda Copernicus jest wspólnym przedsięwzięciem Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Deutsche Forschungsgemeinschaft. Pierwszy konkurs odbył się w 2006 roku, a tym roku jej laureatami zostali prof. Andrzej Udalski oraz prof. Joachim Wambsganss. Doceniono ich wkład w rozwój astrofizyki poprzez badania nad soczewkowaniem grawitacyjnym oraz odkrywaniem planet pozasłonecznych.
Zobacz więcej na temat:  astronomia planety Fundacja na rzecz Nauki Polskiej astronautyka fizyka

Promieniowanie terahercowe. Jak można je wykorzystać?

- Pędzimy do teraherców, ponieważ im wyższa częstość, tym szybciej można przekazywać informacje - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Knap. Badania nad "zapomnianym" przez wiele lat promieniowaniem terahercowym zostały docenione w ostatnim konkursie finansowanym przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.
Zobacz więcej na temat:  promieniowanie NAUKA Wojciech Knap fale terahercowe

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy. Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Erwin Wojtczak technologie fale grawitacyjne algorytmy NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Ludzkie oko. Nowatorskie metody diagnostyczne

Międzynarodowe Centrum Badań Oka ICTER uzyskało w ostatnim konkursie na Międzynarodowe Agendy Badawcze FNP 30 mln zł na badania związane z pogłębianiem wiedzy na temat funkcjonowania ludzkiego oka i rozwojem nowatorskich metod diagnostycznych. Zadaniem wybitnych uczonych, inżynierów i lekarzy, będzie opracowanie nowych narzędzi do bezpieczniejszych i skuteczniejszych interwencji chirurgicznych oraz metod diagnostycznych i terapii chorób oczu.
Zobacz więcej na temat:  Maciej Wojtkowski

RNA i biologia komórki. Od badań podstawowych do terapii

W ostatniej edycji europejskiego programu Teaming for Excellence na lata 2023-2029, projekt polskich uczonych "RACE: RNA i Biologia Komórki - od badań podstawowych do terapii", znalazł się na pierwszym miejscu listy rankingowej i uzyskał finansowanie w ramach Programu Ramowego Horyzont Europa na sumę prawie 15 mln euro. Jak przedstawiają się jego plany badawcze?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA chemia Fundacja na rzecz Nauki Polskiej Marta Miączyńska

Prof. Krzysztof Liberek o roli białek opiekuńczych. Czym są i jakie funkcje spełniają?

Prof. Krzysztof Liberek z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego jest pionierem w dziedzinie badań molekularnych nad białkami opiekuńczymi. 6 grudnia br. odebrał Nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej za wykazanie roli białek opiekuńczych w odzyskiwaniu białek z agregatów i zwijaniu ich do aktywnej formy.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA technologie inżynieria biologia medycyna biotechnologia farmakologia

Nowe związki aromatyczne dla nauki, przemysłu i medycyny. Czym są?

Prof. Marcin Stępień z Wydziału Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego został Laureatem Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2023 w obszarze nauk chemicznych i o materiałach. Naukowiec otrzymał tę nagrodę za zaprojektowanie i otrzymanie nowych związków aromatycznych o unikatowej strukturze i właściwościach. Czym są związki aromatyczne?
Zobacz więcej na temat:  NAUKA chemia Marcin Stępień związki aromatyczne Fundacja na rzecz Nauki Polskiej