Polskie Radio
Section05
fale grawitacyjne

Ultradźwiękowa diagnostyka konstrukcji. Czy można zapobiec katastrofie?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej ogłosiła niedawno listę stu najzdolniejszych młodych polskich naukowców - laureatów programu START, najstarszego i najbardziej prestiżowego programu skierowanego do badaczy młodego pokolenia, którzy reprezentują wszystkie dziedziny wiedzy. Jednym z czterech wyróżnionych laureatów, których osiągnięcia zostały ocenione przez recenzentów jako wybitne, jest dr inż. Erwin Wojtczak z Wydziału Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej, który otrzymał wyróżnienie za rozwój ultradźwiękowych metod do nieinwazyjnej diagnostyki konstrukcji różnych obiektów.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Michalski Erwin Wojtczak technologie algorytmy NAUKA Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

Neutrina i fale grawitacyjne. O wiedzy, z której Mikołaj Kopernik byłby dumny

Za nami inauguracja Kongresu Kopernikańskiego, którego organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie oraz Instytut Historii Nauki PAN. W wydarzeniu wzięło udział wielu znakomitych naukowców; wśród nich byli także laureaci nagrody Nobla, których badania z pewnością zainteresowałyby samego Mikołaja Kopernika.
Zobacz więcej na temat:  Artur Wolski Mikołaj Kopernik astronomia fizyka

Nagroda Nobla z fizyki za fale grawitacyjne

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła, że tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki podzielą między siebie trzej badacze fal grawitacyjnych: Reiner Weiss, Barry Barish i Kip Thorne. Nagrodę przyznano za wkład w prace nad detektorem fal grawitacyjnych LIGO i ich obserwację. O badaniach fal grawitacyjnych mówił w audycji Zdziwienie Tygodnia prof. Tomasz Bulik z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z ponad tysiąca fizyków, którzy brali udział w projekcie i mieli swój udział w wykryciu fal grawitacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 nagroda Nobla Albert Einstein