Polskie Radio
Section05

Rafał Motriuk

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. "Ta świadomość społeczna ogromnie wzrosła"

Światowy Dzień Wiedzy o Autyzmie - obchodzony 2 kwietnia - został ustanowiony przez przedstawicieli państw członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych 16 lat temu. Jego głównym przesłaniem jest podnoszenie świadomości społeczeństwa o problemach osób zmagających się z tym schorzeniem. Także zwrócenie uwagi na potrzebę większej empatii i tolerancji dla odmiennych możliwości i potrzeb osób ze spektrum autyzmu.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych autyzm psychologia psychologia dziecięca

Zespół Aspergera i szkoła

W dniach 28-29 września w Warsaw Plaza Hotel w stolicy odbędzie się 5. Konferencja dla rodziców dzieci z Zespołem Aspergera. Temat tegorocznej edycji to "Szkoła z Zespołem Aspergera". O wydarzeniu opowiedzieli nam współorganizatorzy i prelegenci konferencji, a jednocześnie rodzice dzieci z tym zaburzeniem, Izabela Hnidziuk-Machnica i Marcin Polkowski.
Zobacz więcej na temat:  Trójka STYL ŻYCIA dzieci dzieciństwo dziecko wychowanie Katarzyna Pruchnicka autyzm asperger

Autyzm i szczepionki. Co przynoszą kolejne badania?

W 11-letnim eksperymencie, największym w historii badań tej dysfunkcji, prowadzonym przez duńskich naukowców, wzięło udział ponad 650 tysięcy dzieci. Zaobserwowano wśród nich 6 tysięcy przypadków autyzmu. Badacze udowodnili brak wpływu szczepionki MMR na rozwój zaburzenia, co sugerowano od lat. Wciąż jednak brak jednoznacznej odpowiedzi, co powoduje autyzm. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Warszawa NAUKA autyzm szczepionka zdrowie

Atak hakerski. Wirus Petya miał zniszczyć komputery?

Hakerzy, który zaatakowali w ostatnich dniach komputery na Ukrainie i w kilkudziesięciu innych krajach, mogli być nastawieni nie na okup, tylko na zniszczenia. Tak twierdzi coraz więcej informatyków z wielu firm zajmujących się bezpieczeństwem komputerowym. Co prawda na ekranach zainfekowanych maszyn pojawiał się komunikat z żądaniem okupu w zamian za odblokowanie komputera, ale - jak wynika z doniesień - hakerzy szybko wyłączyli skrzynkę kontaktową - relacjonował w PR 24 korespondent naukowy Polskiego Radia Rafał Motriuk. 
Zobacz więcej na temat:  atak hakerów atak hakerski hakerzy Ukraina Petya

NASA: odkryliśmy nowe planety. "Jest szansa, że..."

 - Wiemy, że Słońce za parę miliardów lat spuchnie, zamieni Ziemię w pył i tyle będzie życia na naszej planecie. Naukowcy przypuszczają natomiast, że TRAPPIST-1 tak wolno spala swoje paliwo - czyli wodór, że tamten układ planetarny może potrwać jeszcze parę bilionów lat – powiedział w programie Czas na Naukę dziennikarz naukowy Polskiego Radia. Rafał Motriuk odniósł się w ten sposób do odkrycia siedmiu pozasłonecznych planet podobnych do Ziemi przez międzynarodową grupę astronomów.
Zobacz więcej na temat:  astronomia kosmos słońce planeta

Yoshinori Ohsumi laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii

W poniedziałek w Sztokholmie Komitet Noblowski ogłosił, że 23. laureatem Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii został Yoshinori Ohsumi. Tegoroczny laureat odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy) polegający na trawieniu przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. O dokonaniach laureata mówił dziennikarz naukowy Polskiego Radia 24 Rafał Motriuk.
Zobacz więcej na temat:  Nagrody Nobla 2016 Nobel medycyna NAUKA