Polskie Radio
Section05

technologie

Wirtualne Muzeum Zaginionych Wynalazców - niezwykłe historie i obiekty

W Polsce narodziło się wiele przełomowych wynalazków, które zmieniły oblicze światowej technologii. Niestety, nazwiska wielu polskich pionierów techniki pozostały nieznane, a ich dzieła rozproszone po prywatnych zbiorach są narażone na zapomnienie. Dzięki projektowi Wirtualne Muzeum Zaginionych Wynalazców powstała wyjątkowa przestrzeń cyfrowa, która nie tylko zabezpiecza te cenne artefakty, ale także przybliża je szerokiemu gronu odbiorców.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki NAUKA

Telefony komórkowe w szkołach. Czy zakaz to dobre rozwiązanie?

- W pierwszej kolejności z raportu wynika, że połowa szkół wprowadziła zakaz dotyczący korzystania z telefonów w czasie lekcji i na swoim terenie. Natomiast 15 proc. szkół wprowadziło depozyty, gdzie należy składować telefony. Do tego 32 proc. szkół w ciągu ostatnich trzech lat te zakazy zaostrzyło - wylicza Alan Wysocki, współautor raportu Fundacji GrowSPACE. Czy jest to jednak dobry kierunek? A może warto postawić na lepszą edukację cyfrową?
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Michał Witak Numer Raz telefony komórkowe smartfony szkoła szkoła podstawowa

Awaryjne układy w nowych samochodach. Co psuje się jako pierwsze?

W Polskim Radiu Kierowców przyglądaliśmy się najbardziej awaryjnym i problematycznym układom w produkowanych obecnie samochodach. Jakie rozwiązania producentów zdaniem ekspertów mogą nie przetrwać próby czasu i z czego to wynika? Które z nich mogą być najbardziej kosztowne?
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców radio kierowców online Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochody elektryczne sztuczna inteligencja Kuba Marcinowicz nowe technologie mechanika

Robot jak człowiek? Pierwszy taki na świecie i to z Polski

- To pierwszy na świecie biomimetyczny robot, robot humanoidalny, taki jak w filmch. Od innych różni go to, że wykorzystuje tkanki miękkie, jak u człowieka. Jest w pełni anatomiczny, czyli nawet kości, z których się składa, są dokładnie takie, jak u człowieka - mówi w "Sygnałach dnia" w Programie 1 Polskiego Radia dr Maciej Kawecki, dyrektor Centrum Innowacji na Uniwersytecie WSB Merito Warszawa, prezes Instytutu Lema.
Zobacz więcej na temat:  NAUKA innowacyjność badanie Maciej Kawecki Zobacz także nowe technologie Daniel Wydrych robot robotyka roboty

Nowości technologiczne, których możemy spodziewać się w 2025 roku

Na początku 2025 roku przyglądamy się najnowszym technologicznym trendom, które będą kształtować nadchodzące lata. Razem z Dawidem Kosińskim rozmawialiśmy o innowacjach w sztucznej inteligencji, gadżetach przyszłości i tym, co może odmienić nasze codzienne życie.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także technologie mobilne technologia smartfony smart home nowości nowinki technologiczne Piotr Firan Dawid Kosiński

Marshall McLuhan. Twórca pojęcia "globalnej wioski"

31 grudnia 1988 roku w kanadyjskim Toronto zmarł Marshall McLuhan - jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych teoretyków komunikacji. Zawdzięczamy mu wiele oryginalnych teorii dotyczących środków masowego przekazu. Jedna z nich przewidziała nawet nadejście Internetu, "globalnej wioski", która umożliwi masową komunikację ludzi z całego świata. 
Zobacz więcej na temat:  internet NAUKA HISTORIA Kanada media komunikacja telewizja

Jak dbać o mózg w erze przebodźcowania?

- Gdy wykonujemy zadania wymagające dużego skupienia, mózg nadaje im dużą wagę, co obciąża system odpowiedzialny za koncentrację. Nasz mózg ma ograniczoną wydolność i potrzebują regeneracji. Problem pojawia się, gdy czas skupienia jest zbyt długi lub mamy za dużo zadań, nie dbamy o odpoczynek i odpowiednią ilość przerw - mówi prof. Wojciech Glac, neurolog z Wydziału Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także Piotr Firan mózg prof. Wojciech Glac