Polskie Radio
Section05

technologie

Taksówki bez kierowcy - to już rzeczywistość

Przyszłość jest teraz - a przynajmniej tak zapewnia nas jedna z najbogatszych osób na świecie - Elon Musk. Na wydarzeniu "We, Robot" jedna z jego firm zaprezentowała niesamowite projekty, które mają nam ułatwić życie. Jednym z nich był Cybercab, czyli taksówka, która zawiezie nas w wybrane miejsce, jednak zabraknie w niej człowieka za kierownicą.
Zobacz więcej na temat:  Damian Sikorski Jędrzej Rosiewicz ruch drogowy samochody samochody elektryczne samochody autonomiczne taksówki taksówka elon musk technologia roboty autonomiczny Czwórka

NASZ WYWIAD Lek na raka, niewydolność i alzheimera? "Duże nadzieje"

Skuteczne leczenie nowotworów, chorób Alzheimera, Parkinsona, a nawet niewydolności serca - to wszystko będzie możliwe dzięki odkryciu nagrodzonemu tegorocznym Noblem z medycyny. Chodzi o małe cząsteczki mikroRNA. Badania nad nimi prowadzone są na całym świecie, także w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  medycyna NAUKA DNA nowotwory NAUKA nagroda Nobla choroba Parkinsona choroba Alzheimera niewydolność serca Polskie Radio 24

Jak świat online wpływa na zanieczyszczenie środowiska?

To, co robimy w internecie, wpływa na nasze środowisko. Mimo że wymiana danych jest niematerialna, ma ona namacalne i widoczne skutki dla natury. W Czwórce Marta Zinkiewicz rozmawiała z Pawłem Moszyński o tym, jak minimalizować konsekwencje cyfrowej rzeczywistości dla naszej planety.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Marta Zinkiewicz technologia zielona energia energia higiena cyfrowa ekologia Ekologia cyfrowa Paweł Moszyński nowe technologie internet

13. "Noc w Instytucie Lotnictwa". Wśród atrakcji RWD-5 i ILR-33 Bursztyn 2K

"Noc w Instytucie Lotnictwa" to impreza edukacyjna, której celem jest popularyzacja sektora lotniczego i kosmicznego w Polsce oraz promocja zawodów inżynierskich. W tym roku wydarzenie odbędzie się po raz 13, jego organizatorzy zapraszają wszystkich wielbicieli lotnictwa, kosmosu, nauki, techniki, oraz tych którzy są ciekawi świata i lubią aktywnie spędzać czas wolny, 4 października w godz. 17.00-23.00.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak lotnictwo kosmos NAUKA Sieć Badawcza Łukasiewicz Instytut Lotnictwa Noc w Instytucie Lotnictwa

Smartfony nieustannie nas szpiegują? "To byłoby straszne"

Wyciekła prezentacja firmy oferującej reklamy na podstawie tego, co mówią właściciele telefonów i innych urządzeń wyposażonych w mikrofon. Spółka była partnerem Facebooka i Google'a. Czy zatem każdy smartfon nieustannie nas podsłuchuje i na tej podstawie wyświetla reklamy? Eksperci bezpieczeństwa odpowiadają.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA reklama google Facebook Amazon microsoft podsłuchy smartfony prywatność

Czego nie dawać dzieciom do szkoły? Przedstawiamy listę

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim powróciły stare problemy. Oczywiście nie chodzi wyłącznie o naukę i oceny. Uczniowie nierzadko przychodzą do szkoły z przedmiotami, które bywają kłopotliwe. Dlatego nauczyciele opowiedzieli nam o rzeczach, których dzieci nie powinny zabierać ze sobą na lekcje. Na liście znalazły się chociażby słuchawki bezprzewodowe, czy hulajnogi elektryczne. To jednak nie wszystko, bo problematyczne mogą okazać się nawet rodzaje posiłków. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA edukacja uczniowie nauczyciel szkoła

Wszechstronne zastosowania perowskitów. Przełomowe odkrycie w dziedzinie fotoniki

Naukowcy z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Instytutem Fizyki Polskiej Akademii Nauk, Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk oraz innymi instytucjami z Włoch, Islandii i Australii, dokonali przełomowego odkrycia w dziedzinie fotoniki. Zespół zademonstrował nowatorskie metody tworzenia kryształów perowskitowych o precyzyjnie określonych kształtach, które mogą być używane w technologii fotonicznej jako falowody, sprzęgacze, rozdzielacze i modulatory.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki fotonika fizyka Polska Akademia Nauk sztuczna inteligencja NAUKA

"Wrogie narracje" Orbana. Zarobili krocie na propagandzie

Rządzący od 14 lat Viktor Orbán za wielkie pieniądze używa influencerów, aby wzmacniać partyjny przekaz w mediach społecznościowych - alarmują węgierscy dziennikarze śledczy. Ustalili, że Facebook i Google zarobiły ponad milion euro na "wrogich narracjach" zawierających kłamstwa o pomocy Ukrainie czy Donaldzie Tusku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Węgry dezinformacja ANALIZA Viktor Orban media społecznościowe google Facebook influencerzy GOSPODARKA