Polskie Radio
Section05

Jakub Domoradzki

Teleskop Euclid i testy największej rakiety świata. Co w roku 2024 działo się w kosmosie?

Kosmos fascynował i wciąż fascynuje. Eksplorując go, podnosimy swój poziom cywilizacyjny, to również źródło dużych przychodów. Okazuje się, że coraz większą rolę w tym procesie odgrywają polscy naukowcy. - Rok 2024 był niesamowity. Co chwilę działo się coś, co trzymało w napięciu i sprawiało, że człowiek nie do końca dowierzał, jak daleko już jesteśmy - zaznacza Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka. 
Zobacz więcej na temat:  Polska Akademia Nauk Zobacz także kosmos satelita rakieta NAUKA

Pamięć. Czym jest i jakie skrywa przed nami tajemnice?

"Szczęście to po prostu dobre zdrowie i zła pamięć" -  to słowa Ernesta Hemingwaya, amerykańskiego pisarza i dziennikarza. Choć w pewnym sensie prowokacyjne, wskazują na kilka istotnych kwestii. - Po pierwsze, nie do końca sterujemy własną pamięcią, nie mamy nad nią pełnej władzy, z drugiej strony, mamy ogromną wolę sterowania nią - zwraca uwagę prof. Wojciech Kudyba. 
Zobacz więcej na temat:  mózg pamięć psychologia socjologia Zobacz także

Wielozadaniowość czy wąska specjalizacja? "Powinniśmy zachować zdrowy balans"

Zbyt częste dzielenie uwagi między zadania skutkuje spadkiem skupienia, spłyca reakcje emocjonalne, zmusza do ciągłego poszukiwania bodźców. Z kolei zbyt rzadkie zniekształca sposób postrzegania rzeczywistości. - Zdrowy balans to zrównoważone dążenie do zaspokajania różnych potrzeb w naszym życiu bez nadmiernego skupiania się na jednym z obszarów - zwraca uwagę dr Ewa Szumowska. 
Zobacz więcej na temat:  emocje bodźce psychologia Zobacz także NAUKA

Jakie możliwości daje współpraca w ramach misji naukowych Europejskiej Agencji Kosmicznej?

Od 12 lat Polska jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W tym czasie nasz kraj poczynił znaczące postępy w badaniach kosmicznych, rozwijając wiele zaawansowanych technologicznie projektów i instrumentów naukowych. Aby jednak Polska mogła skutecznie konkurować z innymi europejskimi potęgami kosmicznymi, musimy połączyć postęp techniczny z silnym zaangażowaniem naukowym.
Zobacz więcej na temat:  kosmos Europejska Agencja Kosmiczna układ słoneczny NAUKA planety

"1025. Narodziny Królestwa" - wystawa upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego

Jakim państwem było królestwo Bolesława Chrobrego? Gdzie leżały jego największe bogactwa? Czym zajmowali się jego mieszkańcy? Co jedli, jak mieszkali, w co wierzyli? O tym wszystkim opowiada nowa wystawa czasowa w Muzeum Historii Polski, upamiętniająca 1000. rocznicę koronacji pierwszego króla Polski. Ekspozycja będzie dostępna od 11 listopada.
Zobacz więcej na temat:  Bolesław Chrobry historia Polski Muzeum Historii Polski Piastowie

Obrazowanie nowotworów głowy. Wyjątkowy tomograf Jagielloński PET

Zespół fizyków, kierowany przez prof. Ewę Stępień oraz prof. Pawła Moskala, opublikował w prestiżowym czasopiśmie "Science Advances" artykuł o przełomowych badaniach w dziedzinie obrazowania nowotworów głowy, przeprowadzonych z wykorzystaniem nowego parametru diagnostycznego - czasu życia pozytonium. Aby móc go zobrazować w ciele pacjenta, konieczne było zbudowanie wyjątkowego na skalę światową urządzenia - tomografu modularnego z plastikowych scyntylatorów nazwanego J-PET (Jagielloński PET).
Zobacz więcej na temat:  medycyna zdrowie nowotwory

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ma już 80 lat. Innowacja jest kobietą?

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie obchodzi w tym roku jubileusz 80-lecia powstania. - Nasza patronka jest wyjątkowa i faktycznie jest tak, że mało uniwersytetów na świecie ma za patronki kobiety - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Jan Pomorski z UCMS.
Zobacz więcej na temat:  Jan Pomorski NAUKA Maria Skłodowska-Curie Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Lublin UMCS Anna Wyrwicka-Drewniak