Polskie Radio
Section05

Jakub Domoradzki

Społeczna odpowiedzialność biznesu. Na czym polega w praktyce i dlaczego jest tak ważna?

Czy rozumienie tego pojęcia ulegało zmianie? Czy uniwersytety powinny być odpowiedzialne społecznie i co to właściwie znaczy? I jakich liderów powinny kształcić polskie uczelnie? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z rektorem Szkoły Głównej Handlowej - prof. Piotrem Wachowiakiem.
Zobacz więcej na temat:  ekonomia ekonomia społeczna Szkoła Główna Handlowa społeczeństwo biznes firma negocjacje komunikacja

Medal Sierpińskiego. Wyróżnienie dla matematyków związanych z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe

Medal im. Wacława Sierpińskiego to wyróżnienie ustanowione w 1974 roku, przyznawane przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Towarzystwo Matematyczne matematykom związanym z Polską za wybitne osiągnięcia naukowe. Nagrodę ustanowiono dla uczczenia wybitnego polskiego matematyka Wacława Sierpińskiego.
Zobacz więcej na temat:  matematyka informatyka NAUKA Wacław Sierpiński nagroda

Władysław Tatarkiewicz. Jaka była jego "Historia filozofii"?

Władysław Tatarkiewicz to wybitny intelektualista, filozof i varsavianista. - Pomimo że studiował za granicą i wydaje się, że przejął pewne inspiracje z filozofii światowej, to jednak zachował przy tym bardzo ścisłe relacje z polską filozofią - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Wojciech Starzyński z Instytutu Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Władysław Tatarkiewicz filozofia Historia filozofii Agnieszka Gil-Świderska

Jak Warszawa stawała się stolicą?

428 lat temu, w marcu 1596 roku, król Zygmunt III Waza zadecydował o przeniesieniu stolicy z Krakowa do Warszawy. Ponieważ postanowienie władcy nie zostało poparte żadnym aktem prawnym, przez kolejne stulecia to Kraków wciąż pozostawał oficjalnym miastem stołecznym Rzeczypospolitej. Warszawa natomiast określana była mianem "Miasta Rezydencjonalnego Jego Królewskiej Mości".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Mazowsze Kraków Zygmunt III Waza

Jak zapobiegać wadom wymowy i leczyć już zaistniałe?

Jak prawidłowo wykonywać ćwiczenia oddechowe i na czym polega gimnastyka narządów mowy? Które łamańce językowe są najciekawsze i jakie są najpopularniejsze mity związane z logopedią? O tym w "Eurece" rozmawialiśmy z dr hab. Olgą Jauer-Niworowską, kierowniczką Zakładu Logopedii i Emisji Głosu na Wydziale Polonistyki UW. 
Zobacz więcej na temat:  logopedia artykulacja wady wymowy społeczeństwo ćwiczenia językowe ćwiczenia artykulacyjne ćwiczenia logopedyczne język polski łamańce językowe Europejski Dzień Logopedy emisja głosu

Pożary miast, miasteczek i wsi - jedna z największych plag dawnej Polski

W mgnieniu oka płomienie potrafiły strawić nie tylko małe miejscowości, ale i największe polskie rezydencje. Dawniej nie było jeszcze straży pożarnej, a obrona przed żywiołem leżała wyłącznie w gestii mieszkańców. Powszechnie praktykowane były zabobony rzekomo mające zabezpieczyć przed ogniową katastrofą, a władze z biegiem lat starały się zmniejszać ryzyko pożaru poprzez akty prawne.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Kraków pożar