Polskie Radio

Kto wymyślił pismo?

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2024 17:28
Na najbliższym Pikniku Naukowym Państwowe Muzeum Archeologiczne zabierze nas w podróż do IV tysiąclecia przed Chrystusem: będziemy mogli poznać tajemnice pisma klinowego.
Jak powstało pismo?
Jak powstało pismo?Foto: akimov konstantin/Shutterstock

Jakie są cechy charakterystyczne tej odmiany pisma, przez kogo było używane i jaka jest historia jego odczytania?

Gość: Roman Chojnowski, kierownik Działu Wystaw i Popularyzacji Państwowego Muzeum Archeologicznego.

W audycji również:

Radioaktywne przedmioty otaczają nas na co dzień.

Jakie są metody wykrywania i rozpoznawania promieniowania oraz jak przewidzieć przyszłość na przykładzie rzutu kostką i rozpadu promieniotwórczego? Na te i inne pytania na najbliższym Pikniku Naukowym odpowie Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Gość: dr Marek Kirejczyk z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.

---

W poprzednim wydaniu "Eureki" mówiliśmy o tym jak ponad 4 tys. lat temu w Egipcie dostarczano kamień na place budowy piramid.

Szymon Zdziebłowski zwrócił uwagę, że eksperci już wiele lat temu wskazywali, że prawdopodobnie do piramid docierały kanały nilowe. - Teraz, na potrzeby artykułu naukowego, badacze z Australii, Stanów Zjednoczonych i Egiptu dokonali interdyscyplinarnych badań, których celem było stwierdzenie czy faktycznie jakieś źródła wody znajdowały się przy piramidach - zaznaczył. 

Odnogę Nilu udało się ostatecznie namierzyć dzięki zdjęciom satelitarnym, odwiertom i analizie dawnych map. - Okazało się, że wyschnięta gałąź Nilu biegła w zasadzie bardzo blisko piramid. W miejscu, gdzie z reguły znajdowały się tzw. dolne świątynie grobowe. A z nich do piramid wiodły rampy ceremonialne - podkreślił gość "Eureki". Wciąż nie ma jednak precyzyjnej odpowiedzi, gdzie dana odnoga rozpoczynała swój bieg. 

***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w poniedziałek (10.06) o godz. 19.30. zaprasza Jakub Domoradzki

mg

Zobacz więcej na temat: pismo klinowe Jakub Domoradzki