Dom Baby Jagi, który był celem wycieczek z całej Polski. Co dalej z ikoną Wrocławia?

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2025 14:11
- Budowa Trzonolinowca zakończyła się w 1967 roku. Jeszcze w tym samym roku został Misterem Wrocławia. Przez następne co najmniej 10 lat był celem wycieczek, lokalnych i krajowych, miejscem niemalże kultowym i budynkiem, który został ochrzczony różnymi nazwami, jak np. Dom Baby Jagi czy Dom na kurzej stopce - mówiła w Dwójce dr Agata Gabiś, historyk sztuki.
Wrocławski Trzonolinowiec. Zbudowany w latach 60. budynek o nietypowej konstrukcji wymaga pilnego remontu, głęboko ingerującego w jego strukturę.
Wrocławski Trzonolinowiec. Zbudowany w latach 60. budynek o nietypowej konstrukcji wymaga pilnego remontu, głęboko ingerującego w jego strukturę. Foto: Maciej Kulczyński/PAP

Jedenastokondygnacyjny Trzonolinowiec to jeden z architektonicznych symboli powojennego Wrocławia. Jego budowa trwała w latach 1962-1967.

Posłuchaj
16:02 Dwójka kwadrans 14.04.2025.mp3 Wrocławski Trzonolinowiec - ikona w ruinie (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Spełnienie ambicji wrocławian

- Po 1956 roku, po odwilży i tej trochę czkawce socrealistycznej, pojawił się pomysł, żeby postawić we Wrocławiu coś wyjątkowego. Coś, czego jeszcze nie było, z czego będziemy dumni, a może nawet uda się to powtórzyć w jakichś innych miastach. Tym budynkiem miał stać się właśnie Trzonolinowiec, co, jak wiemy post factum, przez dobrych kilka lat faktycznie miało miejsce - opowiadała dr Agata Gabiś.

Utracony blask

Dziś blask Trzonolinowca mocno przygasł. Na przestrzeni lat budynek ulegał architektonicznym modyfikacjom zmieniającym jego oryginalny, nowatorski wygląd. Pod koniec lipca 2023 roku jego lokatorzy otrzymali raport dotyczący stanu technicznego TrzonolinowcaWówczas zapadła decyzja o niezbędnym remoncie. Ostatni lokatorzy wyprowadzili się stąd pod koniec 2024 roku.

Czytaj także: 

Co dalej będzie z budynkiem? Ikonie Wrocławia przyglądaliśmy się w audycji wraz z dr Agatą Gabiś - historyk sztuki i dr. Michałem Dudą - dyrektorem Muzeum Architektury.

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Jakub Kukla

Data emisji: 14.04.2025

Godz. emisji: 11.00

pg/kor

Czytaj także

Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej - skansen pełen skarbów drewnianej architektury

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2025 11:15
Zapraszamy na wspólną wizytę w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej. W skansenie można podziwiać zabytkową drewnianą architekturę wsi podlaskiej oraz obiekty zaliczane do tak zwanej małej architektury: a więc krzyże, kapliczki, studnie, ale także budynki mieszkalne, gospodarcze, a nawet dziewiętnastowieczny dwór z Bobry Wielkiej. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Pozostały listy pełne tęsknoty i oczekiwania na powrót do domu

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2025 14:47
- Więźniowie mogli wysyłać korespondencję do rodzin, wręcz byli do tego zachęcani. NKWD oczywiście sczytywało wcześniej te listy, zbierało dane operacyjne i adresy rodzin. Później perfidnie te dane wykorzystało. W środku mordu katyńskiego, 13 kwietnia 1940 r. doszło do jednej z największych deportacji Polaków w głąb ZSRR, która w większości objęła bliskich tych, którzy byli wtedy mordowani - mówił w Dwójce Sebastian Karwat z Muzeum Katyńskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zbrodnia katyńska. Józef Czapski - więzień ze Starobielska, który uniknął śmierci

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2025 13:22
- Józef Czapski myślał, że to był przypadek. Jego siostra Maria mówiła, że to cud. Dopiero pod koniec życia Czapski dowiedział się, że wraz z grupą ok. 70 towarzyszy został niejako wypisany z obozu w Starobielsku na skutek not dyplomatycznych, które szły od austriacko-niemieckiej linii jego rodziny do niemieckiej ambasady w Rzymie w czasie, gdy Rosja z Niemcami byli w okresie paktu o nieagresji - mówiła w Dwójce Agnieszka Kosińska, kierownik Pawilonu J. Czapskiego w Krakowie.
rozwiń zwiń