Polskie Radio
Section05

skansen

Skansen w Sierpcu. Wiejski krajobraz naszych prababć i pradziadków

To miejsce z całą pewnością warto odwiedzić. Skansen przyciąga fotografów, miłośników historii oraz tych, którzy chcą po prostu odpocząć. W każdym z tych przypadków możemy się przenieść w czasie - do wiejskiego krajobrazu naszych prababć i pradziadków. W Polskim Radiu 24 mówiły o nim Agnieszka Korolczuk i Justyna Cieszyńska z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyroda wypoczynek

Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. "Jakby ktoś na chwilę wyszedł z domu"

W Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu odbywa się jedna z kończących sezon imprez plenerowych, która gromadzi bardzo wielu turystów - Wykopki. Uczestnicy chcą przyjrzeć się zwyczajom i obrzędom, które były typowe dla wsi z przełomu XIX i XX wieku. W Polskim Radiu 24 o tym, jak wygląda życie muzeum, rozmawiały: Agnieszka Korolczuk i Justyna Cieszyńska z Działu Upowszechniania i Promocji Muzeum Wsi Mazowieckiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA wieś chłopi

Żywa lekcja historii na wyspie Wolin. Trwa Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów to cykliczna impreza plenerowa, odbywająca się od roku 1993. Aktualnie organizowana jest w pierwszy weekend sierpnia. Dla odwiedzających zaplanowano pokazy średniowiecznych rzemiosł, prezentacje uzbrojenia średniowiecznego wojownika czy degustację średniowiecznych przysmaków. 
Zobacz więcej na temat:  Słowianie Wikingowie Wolin Sława Bieńczycka Festiwal Słowian i Wikingów Lato z Radiem Lato z Radiem 2024

Najstarszy skansen w Polsce. Jedynka w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich

W Muzeum - Kaszubskim Parku Etnograficznym zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. W audycji opowiedzieliśmy o twórcach muzeum, którymi są Teodora i Izydor Gulgowscy, a także o najciekawszych obiektach zgromadzonych na terenie tego wyjątkowego parku. 
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Kaszubski Park Etnograficzny Kaszuby Muzeum - Kaszubski Park Etnograficzny Teodora i Izydor Gulgowscy Bory Tucholskie krajobraz kultura ludowa

Litwa, folklor i niepodległość

16 lutego nasi sąsiedzi na Litwie obchodzą rocznicę odzyskania niepodległości. Ważną częścią obchodów ostatniej, jak zawsze, były tam elementy kultury ludowej, która przy odradzaniu litewskiej państwowości, a przede wszystkim tożsamości etnicznej miała fundamentalne znaczenie. Dlaczego? O tym, goszcząc nas w Litewskim Muzeum Etnograficznym w Rumszyszkach, opowiadają etnograf Arunas Vaicekauskas i dyrektorka skansenu Aiste Lazauskiene.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Aleksandra Tykarska Litwa KULTURA niepodległość historia Europy

Skanseny powstały dzięki działaczom regionalnym. "Na sercu leżało dobro ich małej ojczyzny"

O tym, jaką rolę obecnie pełnią skanseny w integrowaniu społeczeństwa opowiedzieli na antenie Polskiego Radia Elżbieta Osińska-Kassa z Narodowego Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz wiceprezes "Stowarzyszenia Muzeów Na Wolnym Powietrzu" Piotr Rzeszotarski.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 historia Polski HISTORIA muzeum zabytki fakty opinie ciekawostki ciekawostki społeczeństwo społeczeństwo obywatelskie KULTURA

Galicyjski Rynek w Sanoku. Tu poczujesz się jak w roku 1900

- To, co tu widzimy, to pokazanie w pigułce, jak kiedyś taki rynek miasteczka mógł wyglądać. Z domami, instytucjami, sklepami; z wszystkim tym, co tworzyło infrastrukturę miasteczka. W okresie staropolskim i później istniało zresztą takie kryterium, jak "miasteczko". Później całkowicie zniknęło - mówił w radiowej Jedynce dr Hubert Ossadnik z Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku.
Zobacz więcej na temat:  turystyka podkarpackie wycieczka Sanok Bieszczady muzeum góry zabytki wakacje Sława Bieńczycka

Genealogia śląskich rodzin dla profesjonalistów i amatorów

"Rekonstrukcja i archiwizacja genealogii rodzin zamieszkujących wsie Górnego Śląska" – pod taką nazwą Muzeum "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie" organizuje już piątą edycję konkursu przeznaczonego zarówno dla absolwentów i studentów kierunków związanych z etnografią, jak i dla tych, którzy genealogią zajmują się tylko hobbystycznie. Od czego zacząć badanie dziejów naszej rodziny? Dlaczego badania genealogiczne są tak ważne? 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Katarzyna Cygler Trójka historia Polski Górny Śląsk Śląsk Chorzów muzeum konkurs rodzina chłopi