Polskie Radio
Section05

Nowy Sącz

Wieczór, gdy przychodzą dusze przodków

Wigilia często była jedzona w kuchni, to był przełomowy moment w roku, kiedy należało zapewnić sobie, gospodarstwu, zwierzętom pomyślność w nowym roku, dlatego każda rzecz, przedmiot i zwyczaj był bardzo ważne. Przy brzmieniu kolęd i pastorałek razem z Moniką Gigier przyglądaliśmy się tradycjom bożonarodzeniowym w Beskidzie Sądeckim.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Aleksandra Stec Monika Gigier beskidy Boże Narodzenie Wigilia

"Widać niesione prądem kołyski i trupy". 90 lat temu miała miejsce największa powódź w II RP

Obecna powódź, która nawiedziła południowo-zachodnią Polskę, przywołuje tragiczne wspomnienia z 1997 roku, gdy ten sam region dotknęła "powódź tysiąclecia". Swoje traumatyczne doświadczenia z wielką wodą mieli także mieszkańcy II Rzeczypospolitej. Największa i najtragiczniejsza w skutkach powódź przedwojennej Polski miała miejsce w lipcu 1934 roku w Małopolsce.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski II RP powódź Podhale Zakopane Tatry

31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu

Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami "Święta Dzieci Gór" są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. 31. Międzynarodowemu Festiwalowi "Święto Dzieci Gór" patronuje Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD śpiew taniec

Chór skupiający młodzież z sądeckich szkół. Reportaż "Miłośnicy dawnych melodii" [POSŁUCHAJ]

Są jednym z najbardziej uznanych chórów w Polsce, promujących muzykę dawną wśród młodych ludzi. Stowarzyszenie Młodzieżowego Chóru "Scherzo" I Liceum Ogólnokształcącego w Nowym Sączu wygrywa najbardziej prestiżowe konkursy w kraju. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt.  "Miłośnicy dawnych melodii".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Monika Chrobak pr poleca chór MUZYKA renesans

Biblioteka Publiczna w Nowym Sączu na ferie 2024

Sądecka Biblioteka Publiczna przygotowała zajęcia związane z nauką i eksperymentami. Zaplanowane jest ostatnie spotkanie związane z postacią Leonarda da Vinci. Dzieci będą konstruować mosty, przedmioty latające oraz proste maszyny, takie jak windy czy dźwigi. Zajęcia te mają pokazać dzieciom, uczestnikom warsztatów, że wszystko można zrobić samemu.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Chuderska Ferie zimowe biblioteka czas wolny radio dla dzieci

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmienia nazwę. Jak rozwijała się ta placówka?

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu mieści się w zabytkowym budynku dawnego Banku Austro-Węgierskiego. Możemy tu podziwiać m.in. stałą wystawę historyczną opowiadającą o dziejach miasta w latach 1867-1945, a także przenieść się do pracowni Bolesława Barbackiego. Co istotne, w środę (24.01) placówka zmienia nazwę na Muzeum Ziemi Sądeckiej. 
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki muzeum historia Polski

Wokalne talenty przyjeżdżają do Nowego Sącza! 26 czerwca rusza XX Festiwal "Skowroneczek"

W najbliższy poniedziałek 26 czerwca do Nowego Sącza przyjadą wokalne talenty z różnych stron Polski, a także artyści z zagranicy. Przed nami jubileuszowy XX Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej "Skowroneczek", który od dwóch dekad promuje twórczość skomponowaną dla dzieci i wykonywaną przez dzieci. Dodatkowo, w tym roku zdobywczyni lub zdobywca nagrody głównej Grand Prix weźmie udział w 9-dniowym wyjeździe do Włoch, który połączy zwiedzanie z koncertowaniem! Patronat medialny Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD piosenki dla dzieci