Polskie Radio Dzieciom

31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym Sączu

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2024 08:00
Festiwal jest miejscem spotkania dzieci z różnych kręgów kulturowych i religijnych, gdzie - podczas wspólnej zabawy - zapoznają się one z bogactwem i różnorodnością tradycji różnych krajów i regionów, uczą się tolerancji i szacunku w stosunku do wiary, kultury, obyczajów i zachowań swoich rówieśników. Uczestnikami "Święta Dzieci Gór" są polskie i zagraniczne zespoły folklorystyczne reprezentujące różne grupy etniczne regionów podkarpackich oraz regiony górskie wszystkich kontynentów. W sumie w imprezie uczestniczy ok. 400 dzieci w wieku od 7 do 14 lat. 31. Międzynarodowemu Festiwalowi "Święto Dzieci Gór" patronuje Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.
31.  Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych Święto Dzieci Gór w Nowym Sączu
31. Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych Zespołów Regionalnych "Święto Dzieci Gór" w Nowym SączuFoto: mat. pras.
Przez siedem festiwalowych dni dzieci razem mieszkają, koncertują i jeżdżą na wycieczki. Na koncert finałowy przygotowują wspólny program, w którym z elementów kultur i obyczajów poszczególnych narodów powstaje nowa jakość. Taki sposób realizacji festiwalu pozwala dzieciom odnaleźć własny język komunikacji, dzięki któremu znikają obawy przed „Innością”, a naturalna każdemu człowiekowi nieufność do wszystkiego co obce i niezrozumiałe zamienia się w akceptację „inności” i w konsekwencji w przyjaźń rozwijającą się w późniejszych kontaktach.

Festiwal jest realizowany od 1992 roku. W swoich założeniach nawiązuje on do przesłanek programowych ŚWIĘTA GÓR - przedwojennej imprezy zainicjowanej przez Związek Ziem Górskich, której głównym celem była ochrona dziedzictwa kulturowego - pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki mieszkańców terenów podkarpackich. Obecnie, poprzez oryginalne założenia programowe, wyróżniające festiwal nowosądecki spośród innych imprez dziecięcych o podobnym charakterze, stał się on wydarzeniem, którego znaczenie wykracza daleko poza samą ochronę i prezentację ludowej kultury.

Podczas Festiwalu organizowane są liczne działania towarzyszące skierowane do publiczności: wystawy, konkursy, tematyczne warsztaty plastyczne.
Program tegorocznego ŚWIĘTA DZIECI GÓR! 

Między 21 a 27 lipca na koncertach w Nowym Sączu i estradach plenerowych w Krakowie, Krynicy-Zdroju, Limanowej, Ludźmierzu i Szczawnicy zaprezentują się zespoły z Czech, Kolumbii, Kostaryki, Macedonii Północnej, Węgier oraz z pięciu polskich miejscowości: Bukowiny Tatrzańskiej, Juszczyna, Lipnicy Wielkiej, Niskowej oraz Zasadnego.

W programie Festiwalu znajdą się również: kreatywne warsztaty dla najmłodszych, kiermasz twórczości ludowej i rękodzieła artystycznego, wystawa tradycyjnych strojów ludowych z różnych części świata, koncert kapel wszystkich zespołów uczestniczących w tegorocznej edycji ŚWIĘTA DZIECI GÓR!

21 LIPCA /NIEDZIELA/OTWARCIE FESTIWALU

14:00 POWITANIE ZESPOŁÓW przez władze miasta i regionu – Ratusz
19:00 MSZA FESTIWALOWA – Bazylika św. Małgorzaty
20:00 KOROWÓD FESTIWALOWY i KONCERT INAUGURACYJNY – Rynek

22–26 LIPCA /PONIEDZIAŁEK-PIĄTEK/DNI NARODOWE

11:00 PREZENTACJA ZESPOŁÓW UCZESTNICZĄCYCH W DNIU NARODOWYM – Rynek, estrada przed Ratuszem
11:30 ANIMACJE FESTIWALOWE – Rynek
18:00 KONCERT GŁÓWNY ZESPOŁÓW – Amfiteatr Parku Strzeleckiego
22 LIPCA /PONIEDZIAŁEK/
DZIEŃ WĘGIERSKO-LACHOWSKI
MISINA FOLK DANCE ENSEMBLE / Pecz, Węgry
MAŁE NISKOWIOKI / Niskowa, Polska

23 LIPCA /WTOREK/DZIEŃ KOSTARYKAŃSKO-GORCZAŃSKI

COMPAÑÍA FOLCLÓRICA SUEÑOS Y SEMILLAS / Cartago, Kostaryka
ZASADNIOKI / Zasadne, Polska

24 LIPCA /ŚRODA/DZIEŃ CZESKO-PODHALAŃSKI

DFS OMLADINKA / Uherské Hradiště, Czechy
MALI WIYRCHOWIANIE / Bukowina Tatrzańska, Polska

25 LIPCA /CZWARTEK/DZIEŃ KOLUMBIJSKO-POGÓRZAŃSKI

COMPAÑÍA INFANTIL ESCUELA DE DANZA FUNZA / Funza, Kolumbia
MALI LIPNICZANIE / Lipnica Wielka, Polska

26 LIPCA /PIĄTEK/DZIEŃ MACEDOŃSKO-BABIOGÓRSKI

ANSAMBL TOSKA – DETSKO STUDIO / Sztip, Macedonia Północna
ZBYRCOCEK / Juszczyn, Polska

27 LIPCA /SOBOTA/ZAKOŃCZENIE FESTIWALU

18:00 KONCERT FINAŁOWY – Amfiteatr Parku Strzeleckiego

Więcej informacji o programie tegorocznego Święta Dzieci Gór znaleźć można na stronie festiwalu.

Patronem medialnym festiwalu "Święto Dzieci Gór" jest Polskie Radio Dzieciom i Radiowe Centrum Kultury Ludowej.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.
Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Ogólnopolski Integracyjny Festiwal Tańca i Piosenki Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 09:15
Zapraszamy na XVIII edycję Ogólnopolskiego Integracyjnego Festiwalu Tańca i Piosenki Chrzanowska Lokomotywa Artystyczna. Jak co roku wokaliści, tancerze oraz zespoły taneczne mogą spróbować swoich sił w przeglądzie i spędzić czas w świetnej atmosferze.  Festiwal odbędzie się w dniach 12-14 kwietnia 2024 w Chrzanowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" - audycja plenerowa z Łazienek Królewskich

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 00:55
Polskie Radio Dzieciom zaprosiło do Łazienek Królewskich, gdzie od 8.00 do 11.00 nadaliśmy plenerową audycję wakacyjną! Pretekstem do tego spotkania były Rodzinne warsztaty z Rossinim w Polskiej Operze Królewskiej, nad którymi stacja objęła patronat. Wśród zaproszonych do studia plenerowego gości, usłyszeliśmy między innymi Jakuba Szafrańskiego, dyrygenta i kompozytora i Magdalenę Kaczorowską z Polskiej Opery Królewskiej. Była to także okazja, dla odwiedzających Łazienki Królewskie, do wzięcia udziału w audycji.
rozwiń zwiń