Polskie Radio
Section05

Łazienki Królewskie

Zimowa iluminacja Łazienek Królewskich. Magia świąt w nowej odsłonie

- Oświetlenie alejek parkowych tworzy kameralny, zimowy nastrój, nie przeszkadza zwierzętom, bo natężenie światła było konsultowane z wojewódzkim konserwatorem zabytków - powiedziały w Polskim Radiu 24 Marianna Otmianowska, dyrektorka Muzeum Łazienki Królewskie oraz Beata Kańska, kierowniczka Działu Ogrodu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Maja Kluczyńska Boże Narodzenie Warszawa

Wystawa "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc listopadowa w Łazienkach Królewskich"

Wystawa powstała z okazji 120. rocznicy wydania "Nocy listopadowej", którą Stanisław Wyspiański napisał po wizycie w Łazienkach Królewskich. Ekspozycja przybliża estetyczne i literackie inspiracje pisarza oraz dzieje sceniczne słynnego dramatu. Prezentowane są m.in. fotografie, plakaty i afisze teatralne, a także kostiumy, rekwizyty i fragmenty dekoracji.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stanisław Wyspiański

120 lat "Nocy listopadowej" Stanisława Wyspiańskiego. Wystawa w Łazienkach

 - Marzeniem Wyspiańskiego było wystawienie "Nocy listopadowej" wraz z muzyką. Widać w tym inspirację operami Wagnera, ale dramat wystawiono pierwszy raz rok po jego śmierci, ale bez muzyki - mówiły w Polskim Radiu 24: Marianna Otmianowska - dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie, Joanna Szumańska - kuratorka wystawy "Ikonosfera Wyspiańskiego. Noc Listopadowa w Łazienkach Królewskich", w audycji "Między sztukami".  
Zobacz więcej na temat:  PolskieRadio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka Warszawa powstanie listopadowe Stanisław Wyspiański

Stara Oranżeria w Łazienkach Królewskich. Miejsce dla cytrusów i sztuki

Łazienki Królewskie w Warszawie powstały jako letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego. Król bardzo wierzył w potęgę edukacji, dlatego też ogrody były otwarte dla obywateli. Mogli w nich podziwiać dzieła sztuki i egzotyczne rośliny. Na podobny spacer ruszyli także dziennikarze Programu 2 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Stanisław August Poniatowski Warszawa Katarzyna Fitzwilliams KULTURA architektura

Historia Herbaciarni w Łazienkach Królewskich

Na granicy Ogrodu Botanicznego i Łazienek Królewskich, niedaleko bramy wejściowej od Alei Ujazdowskich, zachował się budynek dawnej Ananasarni, zbudowany na początku XIX wieku. Szklarnia przetrwała do I wojny światowej, następnie została przekształcona w budynek gospodarczy. W ostatnim czasie pawilon przeszedł modernizację, podczas której odsłonięto dawny system ogrzewania cieplarni.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Jankowska Warszawa Katarzyna Jankowska – PODCAST

"Artyści dla powodzian". Charytatywny koncert w Teatrze Królewskim

- Artyści chcą się podzielić swoim talentem i wspomóc tych, którzy teraz tego najbardziej potrzebują - mówiła w Dwójce dyrektor Polskiej Opery Królewskiej Magdalena Kaczorowska o koncercie charytatywnym w Teatrze Królewskim - "Artyści dla powodzian", z którego cały przychód zostanie przekazany na wsparcie ofiar powodzi.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka KULTURA powódź koncert Polska Opera Królewska Roch Siciński MUZYKA

Teatr Stanisławowski. Dworskie dramaty wśród pomarańczy

Dokładnie 236 lat temu, 6 września 1788 roku, w Starej Pomarańczarni w warszawskich Łazienkach otwarto teatr dworski króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Ta unikatowa w światowej skali przestrzeń do dziś służy narodowej scenie.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław August Poniatowski Warszawa Teatr Stanisławowski Teatr Wielki - Opera Narodowa historia Polski HISTORIA historia warszawy oświecenie Rzeczpospolita królowie Polski królestwo

"Elsner i jego następcy". Dyrektor festiwalu: to Elsner wprowadzał do Polski muzykę na cztery ręce

- W niedzielę Książek Piano Duo wykona Rondo alla Polacca Ignacego Dobrzyńskiego. Będzie to zapowiedź płyty, która ukaże się we wrześniu dzięki współpracy Stowarzyszenia im. Ludwiga van Beethovena i Polskiego Radia. Będzie ona zawierała utwory na cztery ręce Józefa Elsnera, który ten gatunek wprowadzał do Polski - mówiła w Dwójce Ewa Siemdaj, dyrektor artystyczna VI Festiwalu romantycznych kompozycji "Elsner i jego następcy".
Zobacz więcej na temat:  romantyzm Józef Elsner Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Ewa Siemdaj Fryderyk Chopin KULTURA MUZYKA Ignacy Dobrzyński Elsner i jego następcy fortepian Dwójka

Absurdalne zakazy i nakazy. Co można, a czego nie na podwórku lub w parku?

Na jednym z gliwickich osiedli niespodziewanie pojawiły się tabliczki zakazujące m.in. wyprowadzania psów, gry w piłkę i zabaw dzieci, a nawet… głośnych rozmów. Z kolei w Łazienkach Królewskich zakazano wchodzenia na trawę, siadania na niej, a tym bardziej rozkładania koców i piknikowania. Co z tymi zakazami: czy są legalne, a przede wszystkim – sensowne?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo regulamin regulacja Gliwice wypoczynek relaks Jacek Frentzel Maciej Jankowski Trójka

Pawilon Przyszłości w Łazienkach Królewskich

Park w Łazienkach Królewskich, niespieszne spacery, karmienie wiewiórek – dla wielu słuchaczy w takim zaproszeniu nie ma nic oryginalnego. Zresztą nie tylko mieszkańcy Warszawy kojarzą to miejsce raczej z tradycją i historią niż awangardowymi pomysłami na architekturę. Tymczasem już kolejny raz studenci i wykładowcy Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej w ramach projektu "Stawiamy" nieopodal Ermitażu stworzyli Pawilon Przyszłości. Budowlę pomyślaną jako miejsce spotkań, integracji i interakcji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Warszawa Anna Dudzińska Trójka

Zniszczenia, których nikt się nie spodziewał. Łazienki Królewskie po burzy

Najstarsi pracownicy nie pamiętają takich zniszczeń... Lipcowe burze i wichury spustoszyły park. Wiele drzew jest połamanych. Na pewien czas władze muzeum musiały czasowo zamknąć teren dla zwiedzających. Chodzenie pod uszkodzonymi drzewami jest skrajnie niebezpieczne. W "Kwadransie bez muzyki" w towarzystwie dendrologa Roberta Jancelewicza przyglądaliśmy się zniszczeniom.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum Warszawa burza Jakub Kukla

Łazienki Królewskie ucierpiały przez burze i nawałnice. Apelują o wsparcie

Muzeum Łazienki Królewskie apeluje o wsparcie. Po nawałnicach, które przeszły nad stolicą w połowie lipca około 100 drzew w kompleksie łazienkowskim zostało powalonych lub uszkodzonych. Ze względów bezpieczeństwa dyrekcja Muzeum Łazienki Królewskie musiała podjąć decyzję, by zamknąć tłumnie odwiedzany historyczny ogród. Obecnie Muzeum wprowadziło czasowe niższe ceny za wstęp, a dzieci i osoby do 26. roku życia kupią bilet za 1 złoty. Można też skorzystać z Karty Dużej Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa