Redakcja Polska

Łazienki Królewskie dotknięte przez nawałnice. Muzeum prosi o wsparcie

19.08.2024 18:57
Muzeum Łazienki Królewskie apeluje o wsparcie. Placówka potrzebuje dodatkowych środków na usuwanie skutków burzy, która w lipcu przeszła nad parkiem. Po nawałnicy zabytkowe ogrody ucierpiały na niespotykaną dotąd skalę. Zniszczone zostały drzewa i mała architektura. System korzeniowy wielu drzew został naruszony.
Muzeum Łazienki Królewskie
Muzeum Łazienki Królewskie LanKS/Shutterstock

- Pojawiają się nowe pęknięcia, dlatego kompleks łazienkowski, w niektórych obszarach nie jest jeszcze dostępny dla zwiedzających - mówi pełnomocnik do spraw gospodarki drzewostanem parkowym w Łazienkach Królewskich Robert Jancelewicz. Na chwilę obecną prawie cała część obiektu Łazienek Królewskich dostępna jest dla zwiedzających, oprócz Skarpy Warszawskiej w okolicach Belwederu, która wciąż jest zamknięta. Tam trwają prace związane z usuwaniem skutków nawałnic. - W tej lokalizacji trwają wciąż prace związane z wtórnymi sytuacjami jak na przykład: odspojenia brył korzeniowych czy pochylenia drzew. Teren jest tam wygrodzony, dlatego Muzeum Łazienki Królewskie prosi o przestrzeganie tej zamkniętej strefy - apelował Robert Jancelewicz.

Zabytkowe ogrody Muzeum Łazienki Królewskie mają powierzchnię 74 hektarów. Rośnie tu około dziesięć tysięcy drzew, w 325 gatunkach - drzew i krzewów. - Obecnie trwają drobne prace konserwatorskie, dlatego prosimy, aby na chwilę obecną nie korzystać z trawników bezpośrednio pod okapem drzew, aby sytuacje zagrożenia nie miały miejsca - poinformował dendrolog. Do prac porządkowych i pielęgnacyjnych potrzebne są wszelkie narzędzia i sprzęt ogrodowy oraz odzież ochronna, która bardzo szybko się zużywa. - W tej sytuacji prosimy o przekazywanie darowizn pieniężnych i rzeczowych - apelował Robert Jancelewicz. - Bardzo dziękujemy wszystkim tym, którzy przysporzyli nam wiele radości i satysfakcji z tego, że pomogli Łazienkom Królewskim w uprzątnięciu skutków nawałnic. Ta sytuacja nadal jest jeszcze aktualna, zatem prosimy o wszelką pomoc w pracach konserwatorskich, w pracach, które spowodują, że drzewostan będzie jak najlepiej zachowany - wskazał pełnomocnik do spraw gospodarki drzewostanem parkowym w Łazienkach Królewskich.

Dotychczas przy porządkowaniu zabytkowych ogrodów pracowało: trzydziestu ogrodników Łazienek Królewskich, pięćdziesięciu innych muzealnych pracowników i wolontariuszy oraz dwunastu arborystów. Zwieziono 250 metrów przestrzennych drewna i 150 metrów przestrzennych urobku organicznego. Ściągnięto ponad 500 zawisów.

Więcej informacji o formach pomocy na stronie: wsparcie@lazienki-krolewskie.pl.

IAR/dad

Wystawa o Sandomierzu w Muzeum Historycznym w litewskich Trokach

13.08.2024 11:00
Na Litwie, w Muzeum Historycznym w Trokach, można podziwiać wystawę plenerową "Sandomierz – zapomniana rezydencja Jagiellonów". Ekspozycja jest częścią projektu o tym samym tytule, realizowanego w ramach programu "Kultura inspirująca" przez Muzeum Zamkowe w Sandomierzu we współpracy z Muzeum Historycznym w Trokach i z Instytutem Polski w Wilnie.

80 lat temu w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz AK

17.08.2024 12:00
80 lat temu, 16 sierpnia 1944 roku, w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz Armii Krajowej, uważany za najwybitniejszego, obok Krzysztofa Baczyńskiego, twórcę pokolenia Kolumbów. Był autorem tomików wierszy: "Widma", "Grom powszedni" oraz dramatu "Homer i Orchidea". Miał 22 lata.

Rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

18.08.2024 11:00
Ponad 40 koncertów i ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków i muzyków orkiestrowych - tak zapowiada się rozpoczynający się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Zainaugurował go koncert włoskiego dyrygenta i skrzypka Fabia Biondiego, który zagrał w Bazylice św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi "Chopin i jego Europa i reszta świata".

"Pod wspólnym niebem". Letni Przegląd Filmowy, który organizuje Centrum Myśli Jana Pawła II

19.08.2024 14:29
Pokazy filmów z Białorusi, Ukrainy, Gruzji, Indii – a w tym roku także z Wietnamu – w środowe letnie wieczory przyciągają na dziedziniec przy ulicy Foksal w Warszawie coraz więcej widzów.