Redakcja Polska

Rozpoczął się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa

18.08.2024 11:00
Ponad 40 koncertów i ponad 600 solistów, kameralistów, śpiewaków i muzyków orkiestrowych - tak zapowiada się rozpoczynający się 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa". Zainaugurował go koncert włoskiego dyrygenta i skrzypka Fabia Biondiego, który zagrał w Bazylice św. Krzyża w duecie z klawesynistką Paolą Poncet. Hasło przewodnie tegorocznego festiwalu brzmi "Chopin i jego Europa i reszta świata".
Jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny Chopin i jego Europa 2024 (plakat)
Jubileuszowy 20. Międzynarodowy Festiwal Muzyczny "Chopin i jego Europa 2024" (plakat)materiały promocyjne

Na melomanów czekają trzy tygodnie występów gwiazd światowych scen muzycznych, wybitnych chopinistów, wirtuozów gry na instrumentach historycznych oraz renomowanych zespołów - zapowiada szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener. Zaznacza, że w Warszawie zagrają takie legendarne zespoły, jak London Symphony Orchestra czy zespoły muzyki dawnej, np. Collegium vocale 1704. Dodaje, że publiczność wysłucha między innymi: Garricka Ohlssona, Dang Thai Sona, Kevina Kennera, Yuliannę Avdeevą, Bruce’a Liu, Marca Andre Hamelina, Louisa Lortie, Helene Grimaud, Nelsona Goernera, Ewę Pobłocką, Janusza Olejniczaka, Piotra Palecznego, Szymona Nehringa, Kate Liu, Erica Lu, Kevina Chena, Andreasa Staiera, Paolo Giacomettiego i Tomasza Rittera.

Twórca i dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński mówi, że zabrzmi muzyka aż czterech stuleci: od renesansu do współczesności. Podkreśla, że w programie znalazły się dzieła sześćdziesięciu pięciu twórców z sześciu epok. "W każdym przypadku znajdujemy czołową postać polskiej muzyki" - wyjaśnia.

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie wykonanie koncertowe na instrumentach historycznych kolejnego dzieła Stanisława Moniuszki. Tym razem pod batutą Fabia Biondiego zespół Europa Galante i soliści wykonają "Straszny dwór". Publiczność wysłucha dzieł Chopina w konfrontacji, między innymi z muzyką: Bacha, Mozarta, Beethovena, Liszta, Gomółki, Szymanowskiego, Bacewicz i Lutosławskiego. Podczas festiwalu zabrzmi prawykonanie powstającego na zamówienie Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina koncertu fortepianowego Jerzego Maksymiuka, który stanie na podium dyrygenckim i poprowadzi swój utwór z Januszem Olejniczakiem jako solistą. Po raz pierwszy zabrzmią też 4 Tańce heweliańskie Pawła Szymańskiego w wersji na orkiestrę.

Transmisje wybranych koncertów na antenie Programu Drugiego Polskiego Radia - współorganizatora festiwalu. Polskie Radio i Polskie Radio Chopin są patronami medialnymi wydarzenia. Festiwal potrwa do 8 września. Koncerty odbędą się w Filharmonii Narodowej, Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, Bazylice św. Krzyża oraz na Zamku Królewskim.


IAR/ho

Lista Szanghajska: osiem polskich uczelni wśród tysiąca najlepszych na świecie

16.08.2024 16:33
Wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie jest osiem polskich. Najwyżej notowane są Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski, które znalazły się w piątej setce opublikowanej w czwartek Listy Szanghajskiej.

80 lat temu w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz AK

17.08.2024 12:00
80 lat temu, 16 sierpnia 1944 roku, w Powstaniu Warszawskim zginął Tadeusz Gajcy, poeta, żołnierz Armii Krajowej, uważany za najwybitniejszego, obok Krzysztofa Baczyńskiego, twórcę pokolenia Kolumbów. Był autorem tomików wierszy: "Widma", "Grom powszedni" oraz dramatu "Homer i Orchidea". Miał 22 lata.

"Polskie Termopile". 104 lata temu rozegrała się bitwa pod Zadwórzem

17.08.2024 10:35
104 lata temu, 17 sierpnia 1920 roku, pod wsią Zadwórze koło Lwowa rozegrała się bitwa nazywana „Polskimi Termopilami”. Była jednym z najsławniejszych starć wojny polsko-bolszewickiej.

Mińsk: niebawem proces ks. Henryka Okołotowicza oskarżanego przez władze reżimu o "zdradę stanu"

18.08.2024 09:00
Finalizowane jest śledztwo w sprawie księdza Henryka Okołotowicza, a proces odbędzie się w trybie niejawnym - informuje portal katolik.life. 64-letni kapłan, proboszcz parafii św. Józefa w Wołożynie w obwodzie mińskim został aresztowany 17 listopada ub. roku i jest oskarżany przez białoruskie władze o "zdradę stanu", za co grozi kara od 7 do 15 lat więzienia.