Polskie Radio
Section05

Teatr Wielki - Opera Narodowa

"Jacek Dyrzyński" - wystawa, która nieoczekiwanie stała się pośmiertnym hołdem dla artysty

- Od razu wiedzieliśmy, że nie skupimy się na żadnej chronologii, na opowieści życia artysty, ale wyłącznie na pracach, i to pod względem estetycznym i kolorystycznym. Ustaliliśmy również, że pokażemy prace na jedwabiu, mało znane i rzadko eksponowane, ale stające się teraz bardzo modne - mówił w Dwójce Marcin Fedisz, kurator wystawy "Jacek Dyrzyński" w warszawskiej Galerii Opera.
Zobacz więcej na temat:  Jacek Dyrzyński Aleksandra Łapkiewicz Galeria Opera KULTURA Dwójka SZTUKA Zobacz także wystawa

Polskie Radio 24 "Feeria barw". Prace Jacka Dyrzyńskiego w Galerii "Opera"

- Jacek Dyrzyński to artysta trochę zapomniany, wieloletni profesor ASP, uwielbiany przez studentów. Wybierając prace spośród zgromadzonych w jego domu, obiecałem mu, że zrobimy feerię barw, kolorów i zaproponujemy w Galerii "Opera" absolutny oczopląs związany z jego pracami. Mam nadzieję, że to się udało - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Fedisz, kurator Galerii "Opera".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska Jacek Dyrzyński

Z sali Bozar w Brukseli do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. Sinfonia Varsovia zaprasza

- Dzięki uprzejmości Teatru Wielkiego w poniedziałki, czyli wtedy kiedy nie ma zwykłych spektakli, na scenie gości Sinfonia Varsovia. Jeśli więc potrzebujecie państwo znaleźć jakiś koncertowy poniedziałek w Teatrze Wielkim, całkiem możliwe, że pojawi się tam Sinfonia Varsovia - mówił w "Poranku Dwójki" Łukasz Strusiński, kierownik działu programowego orkiestry.
Zobacz więcej na temat:  Sinfonia Varsovia koncert Marta Gardolińska Dwójka Zobacz także KULTURA MUZYKA Łukasz Strusiński

Agnieszka Smoczyńska debiutuje w operze. "Dużo większe wyzwanie niż zrobienie filmu"

- Jest to zupełnie inny język, zupełnie inne wyzwanie. Dla mnie jako reżyserki filmowej jest to dużo większe wyzwanie niż zrobienie filmu. Na dodatek jest to opera Verdiego… - mówiła w Dwójce Agnieszka Smoczyńska, która przygotowuje w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej inscenizację "Simona Boccanegry" Giuseppe Verdiego.
Zobacz więcej na temat:  Agnieszka Smoczyńska opera Beata Stylińska Dwójka KULTURA Zobacz także Giuseppe Verdi premiera

Poznanie twórców polskiego teatru przez dotknięcie ich rzeźb. Muzeum Teatralne ma ofertę dla osób źle widzących

- Chcemy przybliżyć historię teatru za pomocą sztuk plastycznych osobom słabo widzącym, nasze muzeum posiada w swoich zbiorach obrazy i rzeźby aktorów z XIX i XX wieku. Taki kontakt daje im możliwość lepszego poznania tych wielkich postaci - powiedziała w Polskim Radiu 24: Katarzyna Włodarska - Ogidel z Muzeum Teatralnego w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Zobacz także Katarzyna Sanocka TEATR niepełnosprawność niewidomi muzeum

Duża scenografia, trzy orkiestry i ogromny chór. "Czarna maska" Pendereckiego w Teatrze Wielkim

- Jest to jeden ogromny organizm wykonawczy podzielony na kilka elementów - powiedział Bassem Akiki w Dwójce na temat "Czarnej maski", która zostanie przedstawiona na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Dyrygent przyznał także, że samo dzieło na początku było ogromnym wyzwaniem, bo są w nim rzeczy na granicy wykonalności dla śpiewaków i orkiestry. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także opera Krzysztof Penderecki Jakub Kukla Bassem Akiki muzyka klasyczna

Spektakl pełen wzlotów i upadków. Historia Teatru Wielkiego w Warszawie

19 listopada to ważna data w dziejach polskiego teatru. Tego dnia w 1765 roku rozpoczął działalność Teatr Narodowy, dokładnie dwieście lat później na deski odbudowanego po wojnie Teatru Wielkiego weszli pierwsi aktorzy, a w 1996 roku zainaugurowano pierwszy od lat sezon na odrestaurowanej po pożarze scenie teatralnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Warszawa Stanisław Moniuszko Kazimierz Dejmek powstanie listopadowe

Ręka, prześcieradło i lampka, czyli przepis na teatr cieni

- Najważniejsze jest światło. To właśnie różni teatr cieni od teatru dramatycznego. Możemy do tego użyć zwykłej lampki, którą mamy na biurku, ale znacznie lepsza będzie taka punktowa, halogenowa - powiedziała Agnieszka Leśniak, teatrolożka i edukatorka, która była gościem Polskiego Radia Dzieciom i zdradziła kilka tajemnic związanych teatrem cieni.
Zobacz więcej na temat:  radio dla dzieci DAB+ dzieci kultura dla dzieci Poranek Polskiego Radia Dzieciom podróże po Polsce podróż z dzieckiem teatrologia światło

XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Balet Narodowy Krzysztof Pastor Beata Stylińska balet KULTURA Dwójka Dni Sztuki Tańca

Wkrótce jubileuszowy, 40. Warszawski Festiwal Filmowy. Z nowym dyrektorem i w nowym kształcie

Jubileuszowa, 40. edycja Warszawskiego Festiwalu Filmowego, będzie pełna zmian. A najważniejszą z nich jest odejście na emeryturę Stefana Laudyna, przez lata spirytus movens tej znakomitej imprezy. Dyrektorem programowym został Gustaw Kolanowski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM kinematografia Warszawski Festiwal Filmowy festiwal filmowy Xawery Żuławski Damian Kocur gustaw kolanowski Ryszard Jaźwiński Trójka