Polskie Radio
Section05

Beata Stylińska

Eufonie. Geograficznie, w czasie i przestrzeni - festiwal rozszerza swoją formułę

- Jesteśmy niezwykle interdyscyplinarni. Festiwal bardzo rozszerzył swoje spektrum działania, i geograficznie, i w czasie, i w przestrzeni - mówił na spotkaniu z mediami dyrektor Narodowego Centrum Kultury Robert Piastowski, przedstawiając założenia i szczegółowy program 6. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie.
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Robert Piaskowski Narodowe Centrum Kultury MUZYKA KULTURA Karol Furtak Dwójka

Chopin czy nie Chopin? Sensacyjne odkrycie budzi kontrowersje

- Tak jak współpracujący z nami muzykolog Jeffrey Kallberg twierdzi, że nie ma raczej wątpliwości, że było to pisane ręką Chopina, tak zastanawiamy się, z muzyką jakiego charakteru mamy do czynienia. Wiemy też, że bywało, że Chopin zapisywał postępy kompozytorskie swoich uczniów - mówił w Dwójce Artur Szklener, szef Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.
Zobacz więcej na temat:  Fryderyk Chopin Dwójka Artur Szklener Narodowy Instytut Fryderyka Chopina Tomasz Ritter MUZYKA KULTURA

Kozłówka - barokowy pałac i siedziba Muzeum Zamoyskich

Przez ponad dwa wieki należał tylko do dwóch rodów: Bielińskich i - od 1799 roku - Zamoyskich. Przetrwał II wojnę światową i niezniszczony, niesplądrowany ani przez Niemców, ani przez Armię Radziecką został po wojnie składnicą muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie działa tu Muzeum Zamoyskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum Stanisław Lorentz Kozłówka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rodzina Zamoyskich KULTURA

XV Dni Sztuki Tańca w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej. Gorący "Peer Gynt" na początek

- Uważam, że z repertuarem powinno być nieco tak jak w Muzeum Narodowym, gdzie mamy stałą wystawę, czyli w naszym przypadku balety klasyczne, ale również balety bardzo liczące się w historii XX i XXI wieku. Chcemy też robić rzeczy jeszcze bardziej współczesne - mówił w Dwójce Krzysztof Pastor, szef Polskiego Baletu Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Polski Balet Narodowy Krzysztof Pastor Teatr Wielki - Opera Narodowa balet KULTURA Dwójka Dni Sztuki Tańca

Zapisy 20 lat rozmów z kompozytorami. Przekrój życiorysów największych polskich muzyków

Niecodzienne wydawnictwo, zwierające kompendium wiedzy i wspomnień. Książka "Dusza dźwięków. Rozmowy z polskimi kompozytorami" to zapis rozmów przeprowadzanych przez ponad dwadzieścia lat z muzykami zajmującymi ważne miejsce na polskiej scenie muzycznej. Publikacja stanowi dokumentację ich twórczości, opatrzoną fotografiami, fragmentami partytur oraz rękopisami.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka kompozytor KSIĄŻKA MUZYKA muzyka klasyczna muzyka polska Marietta Morawska- Büngeler

Małgorzata Seifert: Zbyszek pisał fantastyczne listy

- Dla mnie najcenniejsze są wszystkie zdjęcia, rodzinne i późniejsze, ale chyba jeszcze bardziej listy Zbyszka... Pisał ich bardzo dużo, były bardzo długie i fantastyczne. Opisywał w nich całe swoje życie, zwłaszcza jak pojechał za granicę - mówiła w 2014 roku Małgorzata Seifert o przekazanych do Biblioteki Narodowej pamiątkach po jej bracie Zbigniewie, skrzypku jazzowym.
Zobacz więcej na temat:  Jazz skrzypce Zbigniew Seifert Dwójka MUZYKA Biblioteka Narodowa archiwum

"Bez makijażu" – wywiad rzeka z Olgą Pasiecznik. "Pomyślałam, że to za wcześnie"

- Gdy usłyszałam propozycję książki, pomyślałam, że to jeszcze za wcześnie. Ale uświadomiłam sobie, ile osób wybitnych spotkałam przez całe życie, z iloma miałam okazję współpracować i się zaprzyjaźnić. I kiedy te osoby zaczęły odchodzić, to był ostateczny argument, przez który powiedziałam "tak" - mówiła w Dwójce Olga Pasiecznik, znakomita sopranistka i bohaterka wywiadu rzeki "Bez makijażu".
Zobacz więcej na temat:  Olga Pasiecznik Agata Kwiecińska Dwójka opera śpiew rozmowa wywiad muzyka klasyczna KULTURA książki biografia

Rafał Augustyn: Vratislavia Cantans to najwybitniejsze dzieło Andrzeja Markowskiego

- Andrzej Markowski miał bardzo ważną misję tworzenia multimedialnych, wieloaspektowych wydarzeń. Poza tym wiedział, jak funkcjonuje filharmonia czy festiwal w społeczeństwie. Czuł PR i potrafił rozmawiać z instytucjami, politykami. A przede wszystkim potrafił układać programy w sposób niebanalny - opowiadał w radiowej Dwójce w 100. rocznicę urodzin znakomitego polskiego kompozytora i dyrygenta Rafał Augustyn, krytyk muzyczny.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Markowski wspomnienie KULTURA Rafał Augustyn Dwójka rocznica