Polskie Radio
Section05

Stanisław Lorentz

Kozłówka - barokowy pałac i siedziba Muzeum Zamoyskich

Przez ponad dwa wieki należał tylko do dwóch rodów: Bielińskich i - od 1799 roku - Zamoyskich. Przetrwał II wojnę światową i niezniszczony, niesplądrowany ani przez Niemców, ani przez Armię Radziecką został po wojnie składnicą muzealną Ministerstwa Kultury i Sztuki. Obecnie działa tu Muzeum Zamoyskich.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzeum Beata Stylińska Kozłówka Muzeum Zamoyskich w Kozłówce rodzina Zamoyskich KULTURA

Prof. Rottermund: walorem rekonstrukcji Zamku Królewskiego w Warszawie były rzeczy oryginalne

- Były elementy, które się zachowały in situ, czyli na miejscu, jak piwnice czy nawet fragment murów. Były też takie, które zostały wymontowane w 1939 roku, ale też później. Były one  przechowywane w różnych miejscach przez okres okupacji, a następnie w latach 40. i 50., po to, żebyśmy mogli użyć ich później w czasie odbudowy - mówił w Dwójce prof. Andrzej Rottermund, tegoroczny laureat Nagrody im. prof. Aleksandra Gieysztora.
Zobacz więcej na temat:  dziedzictwo narodowe Zamek Królewski Aldona Łaniewska-Wołłk Aleksander Gieysztor Andrzej Rottermund Warszawa Dwójka KULTURA nagroda Nagroda im. prof. Aleksandra Gieysztora

"Cafe Lorentz". Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Dobrosławy Bałazy

75 lat temu, 17 stycznia 1945 roku zakończył się najtragiczniejszy rozdział w dziejach Warszawy - krwawa, trwająca sześć lat okupacja hitlerowska, która przyniosła zagładę całemu miastu. Przypominamy postać cichego bohatera tamtych lat - Stanisława Lorentza, dyrektora Muzeum Narodowego, ofiarnego muzealnika, który od pierwszych dni września 1939 aż do stycznia 1945 roku z narażaniem życia ratował zbiory muzealne nie tylko w kierowanej przez siebie placówce, ale też w całym mieście.
Zobacz więcej na temat:  Polecamy Teatr Polskiego Radia TEATR słuchowisko Tomasz Lerski Dobrosława Bałazy Jan Englert Hanna Kinder-Kiss Joanna Pach-Żbikowska Mirosław Wieprzewski Robert Czebotar Łukasz Borkowski