Socrealistyczne dziedzictwo pod opieką Muzeum Zamoyskich w Kozłówce

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 17:00
To jedyne takie miejsce w Polsce. W najbliższej audycji "Kwadrans bez muzyki" wybierzemy się do Galerii Sztuki Socrealizmu znanej również jako "Muzeum Socrealizmu" w Kozłówce.
Galeria Sztuki Socrealizmu w Kozłówce to ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów
Galeria Sztuki Socrealizmu w Kozłówce to ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatówFoto: Wojciech Pacewicz/PAP

Muzeum Zamoyskich w Kozłówce to późnobarokowa rezydencja magnacka, dawna siedziba arystokratycznych rodów Bielińskich i Zamoyskich. Wnętrza Pałacu zachowały autentyczny wystrój z przełomu XIX wieku i XX wieku są doskonale utrzymane i posiadają nieporównywalny w Polsce i bardzo rzadki w Europie stopień autentyzmu.

Ale tym razem to nie Muzeum nas interesuje. W budynku dawnej powozowni na terenie majątku znajduje się jedyna w Polsce Galeria Sztuki Socrealizmu znana również jako "Muzeum Socrealizmu". Galeria zawiera zbiory z I połowy lat 50. XX wieku, które liczą ponad 1600 rzeźb, rysunków, obrazów, grafik i plakatów. Są wśród nich dzieła ówczesnych czołowych polskich artystów.

Swoistym dopełnieniem kolekcji są stojące na zewnątrz zdemontowane pomniki Bolesława Bieruta, Włodzimierza Lenina oraz Juliana Marchlewskiego. W trakcie zwiedzania galerii, z głośników usłyszeć można przemówienia sekretarzy partii komunistycznej, dźwiękowe fragmenty kronik oraz pieśni.

***

Na audycję "Kwadrans bez muzyki" w środę (20.11) w godz. 11.00-11.15 zaprasza Beata Stylińska.

pg/dz

Czytaj także

Socrealizm w Polsce. Artystyczny implant z ZSRR

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2024 05:40
Pozostałe istniejące nurty w sztuce, przede wszystkim awangardowe i eksperymentalne, były zwalczane jako wynaturzenia. Jeśli jakiś artysta nie chciał podporządkować się kanonom socrealizmu narażony był na represje.
rozwiń zwiń