Polskie Radio
Section05

opera

Wojciech Bogusławski. Jeden z twórców polskiej opery narodowej

- Był towarzyski, odznaczał się ogładą i znajomością kilku języków obcych. Te cechy pomogły mu w prowadzeniu teatru – powiedziała prof. Anna Kuligowska-Korzeniewska. - Pokazał wiele swoich talentów. Nie krył swoich ambicji w dziedzinie opery. Można go śmiało nazwać jednym ze współtwórców polskiej opery narodowej. Wojciech Bogusławski urodził się 268 lat temu.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski oświecenie Wojciech Bogusławski Julian Ursyn Niemcewicz Stanisław August Poniatowski

Rekordowa liczba zgłoszeń do 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Moniuszki

- W tym troku wpłynęło około 500 zgłoszeń. Do rozpatrzenia nadawały się 442 z nich, co i tak jest rekordową liczbą. Sporo było też aplikacji odrzuconych z powodu błędów formalnych - mówiła w Dwójce Beata Klatka, dyrektor 12. Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki.
Zobacz więcej na temat:  śpiew Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka KULTURA Beata Klatka Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Pięć lat temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Jan Paweł II Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita

"To było jak rozszyfrowywanie egipskich hieroglifów". Historia rekonstrukcji partytury opery "Margier" Konstantego Gorskiego

Konstanty Gorski - skrzypek-wirtuoz, kompozytor, pedagog, działacz społeczny - jest postacią niezasłużenie zapomnianą - przekonują goście Polskiego Radia dla Zagranicy - dr Grzegorz Seroczyński, prezes Towarzystwa Muzycznego im. Konstantego Gorskiego oraz Olga Ciaszkiewicz i Ivan Kostiakhine, białoruski muzyk, były dyrygent Opery w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski muzyka klasyczna Charków Poznań Białoruś

Sopranistka Izabela Matuła w rozmowie z Różą Światczyńską o pracy w operze

Gwiazda czołowych scen operowych w Polsce, a także m.in. w Niemczech, Austrii i Francji. Artystka o bardzo szerokim repertuarze, która z sukcesem odnajduje się zarówno w ariach, oratoriach, jak i pieśniach. Niezapomniana Halka Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Izabela Matuła była gościem audycji Cafe "Muza".
Zobacz więcej na temat:  śpiew Róża Światczyńska Dwójka Izabela Matuła KULTURA

Transmisja "Fidelio" z Metropolitan Opera w Dwójce. Tomasz Konieczny w roli Pizarra

 "Operze pod gwiazdami" przenieśliśmy się do Metropolitan Opera w Nowym Jorku. Słuchaliśmy "Fidelio" - jedynej opery Beethovena. W roli Pizarra występił wybitny polski śpiewak operowy Tomasz Konieczny, który zdaniem recenzenta New York Timesa, wyraża "demoniczną pewność siebie". W przerwie posłuchamy Wojciecha Barcikowskiego, który opowiadał o tradycji wykonawczej "Fidelia".
Zobacz więcej na temat:  Tosca Giacomo Puccini metropolitan opera Nowy Jork Agata Kwiecińska Dorota Kozińska

Tomasz Konieczny - polski śpiewak, który zachwycił Amerykę

Tomasz Konieczny – bas-baryton o międzynarodowej sławie. Oprócz wspaniałego głosu charakteryzuje go niezrównany aktorski talent i intuicja w kreowaniu ról operowych. Jego artystycznym domem jest Wiedeńska Opera Państwowa, możemy go jednak usłyszeć na scenach całego świata – również w Metropolitan Opera. Aktualnie wciela się tam w rolę Pizarra w operze Beethovena "Fidelio", którą dziś (w sobotę 15 marca) od godz. 18.00 transmitujemy w radiowej Dwójce.
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Konieczny Ryszard Wagner śpiew KULTURA metropolitan opera

Aleksandra Kurzak: w bohaterkach, które kreuję na scenie, poszukuję kobiecości

- Często różni krytycy mówią, że moje postaci są inne. Na przykład o Tosce mówią, że jest taka kobieca, że widać w niej człowieczeństwo. Nie lubię na siłę pokazywać heroin. Dla mnie ważne jest psychologiczne podejście do danej bohaterki, pokazanie jej kruchości i delikatności - mówiła w Dwójce Aleksandra Kurzak, światowej klasy śpiewaczka.
Zobacz więcej na temat:  Aleksandra Kurzak dzień kobiet Teatr Wielki w Łodzi Katarzyna Sanocka KULTURA Zobacz także Dwójka

"Wyzwanie i ogromna przyjemność". Natalia Babińska przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta

"Czarodziejski flet" to najczęściej śpiewana baśń na scenach świata. Libretto opery prowokuje do stawiania pytań i otwiera pole do rozmaitych interpretacji. O istocie dzieła opowiada w Jedynce Natalia Babińska, reżyserka operowa, która w Operze na Zamku w Szczecinie przygotowuje premierę "Czarodziejskiego fletu" Mozarta. 
Zobacz więcej na temat:  Szczecin Anna Stempniak Natalia Babińska Opera na Zamku w Szczecinie Wolfgang Amadeusz Mozart TEATR Zobacz także

Polska supergwiazda na światowych scenach: Marcelina Sembrich-Kochańska

Wśród słynnych artystów operowych Polacy zawsze mieli swoich mocnych przedstawicieli. Dziś świat podziwia Jakuba Józefa Orlińskiego, ponad sto lat temu na największych scenach królowała Marcelina Sembrich-Kochańska. – Była związana z nowojorską Metropolitan Opera. Ćwierć wieku znano ją tam jako absolutną primadonnę, uwielbianą gwiazdę – mówił o niej krytyk Jacek Marczyński.
Zobacz więcej na temat:  śpiew I wojna światowa Nowy Jork artysta muzyka klasyczna