Polskie Radio
Section05
Poznań

To działa. Coraz więcej miast wprowadza nocną prohibicję

Coraz więcej polskich miast decyduje się na wprowadzenie nocnej prohibicji. Zrobiły to już m.in. Kraków, Poznań, Wrocław i Zakopane, a rozważa ten ruch Warszawa. Doświadczenie wskazuje, że jej wdrożenie drastycznie obniża np. ilość interwencji policji. Są jednak miasta, gdzie nocny zakaz sprzedaży alkoholu niewiele zmienił i go wycofano.    
Zobacz więcej na temat:  POLSKA alkohol zakaz sprzedaży alkoholu Warszawa Kraków społeczeństwo

Poznański Czerwiec. Prezydent: kamień węgielny antykomunistycznych zrywów w Polsce

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że poświęcenie uczestników Poznańskiego Czerwca było przyczynkiem do upadku systemu komunistycznego i odzyskania przez Polaków suwerennego państwa. W liście do uczestników i organizatorów obchodów 68. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 prezydent złożył hołd osobom, które przeciwstawiły się sowieckiemu reżimowi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Poznań 1956 prezydent Andrzej Duda

Adriana Prodeus: na festiwalu Animator zastąpiliśmy "sztuczną inteligencję" "sztuczną intuicją"

- Ogłosiliśmy otwarty nabór dla artystów wizualnych na prace związane ze sztuczną intuicją. Zmieniliśmy tę nazwę ze sztucznej inteligencji, dlatego że uważamy, że to, z czym naprawdę mamy do czynienia, nie ma wiele wspólnego z inteligencją. Raczej z rodzajem grupowania różnych skojarzeń i eliminowania tych, które nie pasują. Co jednak bliższe jest intuicji - mówiła w Dwójce Adriana Prodeus, dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych "Animator".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Adriana Prodeus film animowany Marcin Pesta FILM kino KULTURA Oscary sztuczna inteligencja Animator animacja

Jak biskup burmistrza na stosie palił. Sprawa Mikołaja Grunberga

O życiu Mikołaja Grunberga nie wiemy prawie nic. Nieznana jest data jego urodzenia i jego losy do lat 40. XV wieku. W źródłach jego nazwisko zaczęły pojawiać się w czasie, gdy jego środowiskiem zainteresował się poznański trybunał inkwizycyjny. Dokumenty te są dziś świadectwem jednej z najhaniebniejszych kart dziejów nietolerancji religijnej.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA historia Polski Zbigniew Oleśnicki Władysław Jagiełło Kazimierz Jagiellończyk tolerancja katolicyzm protestantyzm religia średniowiecze Czechy Wielkopolska wielkopolskie duchowieństwo

Karol Marcinkowski. Jego "Bazar" był pierwszym polskim inkubatorem przedsiębiorczości

Jego życie skupia jak w soczewce losy polskie pierwszej połowy XIX wieku – mężczyzna przeszedł drogę od romantycznego konspiratora, przez powstańca i emigranta, po pozytywistycznego kapitalistę. W tej ostatniej roli zapisał się jako patron rodzimej przedsiębiorczości. 23 czerwca 1800 roku, przyszedł na świat Karol Marcinkowski, wielkopolski lekarz i społecznik, współtwórca Hotelu "Bazar".
Zobacz więcej na temat:  wielkopolskie kapitalizm medycyna