Polskie Radio
Section05

Jan Paweł II

Polskie szkoły za granicą czekają na uczniów. Ruszyła kampania informacyjna ORPEG

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą rozpoczął kampanię informacyjną, która ma na celu zachęcić rodziców do rekrutacji swoich dzieci do szkół polskich funkcjonujących za granicą. ORPEG chce dotrzeć do polskich rodzin mieszkających poza krajem i promować wśród nich edukację w polskich placówkach edukacyjnych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone Unia Europejska gospodarka USA Donald Trump Polonia Polacy za granicą edukacja

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Pięć lat temu zmarł Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Krzysztof Penderecki MUZYKA muzyka współczesna kompozytor kompozycja komponowanie dyrygent awangarda religia opera Dębica Kraków Elżbieta Penderecka Aleksander Laskowski Joanna Wnuk-Nazarowa Lech Wałęsa Stefan Wyszyński Grudzień 1970 Stocznia Gdańska historia Polski II wojna światowa Artur Malawski Stanisław Wiechowicz Dwudziestolecie międzywojenne PRL II Rzeczpospolita

"Jesteście naszymi starszymi braćmi". Dialog Jana Pawła II z Żydami

Jan Paweł II jedną z podstaw swojego pontyfikatu uczynił dialog z innymi religiami, szczególnie z judaizmem, bliskim mu ze względu na wspólne korzenie wiary. Był pierwszym w historii biskupem Rzymu, który przekroczył próg synagogi. Był papieżem, który modlił się pod Ścianą Płaczu o wybaczenie win popełnionych przez katolików wobec Żydów. Zależało mu na prawdziwym i trwałym pokoju między obiema religiami.
Zobacz więcej na temat:  Izrael Żydzi antysemityzm Jerozolima Palestyna

Antoni Pospieszalski. Cichociemny, który został filozofem

Do kraju skoczył w nocy z 26 na 27 grudnia 1944 jako oficer łącznikowy i radiotelegrafista brytyjskiej misji wojskowej. Akcja miała kryptonim "Freston". Podczas misji Pospieszalski używał pseudonimu "Anthony Currie", uważano bowiem, że w razie wpadki, jako żołnierz brytyjski będzie lepiej traktowany niż jako Polak. 17 lat temu zmarł Antoni Pospieszalski, cichociemny, filozof, korespondent BBC i współpracownik paryskiej "Kultury".
Zobacz więcej na temat:  Cichociemni HISTORIA Kościół

"Uwolnić się od goryczy przeszłości". Jan Paweł II o pojednaniu Polaków i Ukraińców

Papież Polak odegrał bardzo znaczącą rolę w procesie dialogu i pojednania polsko-ukraińskiego. Świadomy skomplikowanych, sięgających kilka stuleci w głąb, relacji między Polakami i Ukraińcami, pamiętający o tragicznych wydarzeniach z najnowszej historii, nie ustawał w próbach przypominania o fundamentalnej ewangelicznej zasadzie przebaczenia. Bo tylko ono, mówił, jest drogą do pokoju.
Zobacz więcej na temat:  papież Ukraina chrześcijaństwo Kościół katolicki bronimy Jana Pawła II