Polskie Radio
Section05

Watykan

Co ze zdrowiem Franciszka? Kuzynka papieża zabrała głos

Włoska kuzynka papieża Franciszka, 93-letnia Carla Rabezzana, ma nadzieję, że Franciszek nie będzie chciał szybko wyjść ze szpitala. - Liczę na to, że przetrzymają go tam tak długo, aż do końca wyzdrowieje - podkreśliła. Podkreśliła, że papież ma hart ducha i wytrwałość, które pozwolą mu dojść do zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT aktualności katolickie Rzym Kościół katolicki papież Franciszek Europa Kościół Włochy zdrowie

Taką wizję Kościoła nakreślił Franciszek. "Kluczem nadzieja"

Papież Franciszek przygotował Kościół na sytuację jego pogarszającego się stanu zdrowia. Wizja jego pontyfikatu przekazywana jest w papieskich dokumentach i podczas kolejnych papieskich pielgrzymek, rozumieją ją także kardynałowie, których mianował papież Franciszek. - Ta wizja została zawarta już w programowej adhortacji papieża "Evangelii Gaudium". Ojciec Święty przywiązuje wielką wagę do ewangelizacji i nadziei - mówi w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl dominikanin o. Stanisław Tasiemski, watykanista z Katolickiej Agencji Informacyjnej.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy papież Franciszek zdrowie Rzym Kościół aktualności katolickie

Jubileusz artystów

W roku Jubileuszowym 2025 od 16-18 lutego będziemy obchodzić Jubileusz Artystów. Z tej okazji przywołamy „List do artystów” św. Jana Pawła II. Korzystając także ze swoich osobistych doświadczeń artystycznych wskazywał on na szczególną misję i powołanie artystów, którzy jak pisał ‘mają uczestnictwo w twórczej władzy nad światem, a ich sztuka winna współgrać z doskonałą mocą stwórczą samego Boga”
Zobacz więcej na temat:  chrześcijaństwo katolicyzm Kościół wiara religia miłość

Adelgund

Kiedy na początku 1945 roku umęczeni okupacją niemiecką Polacy oczekiwali radości wyzwolenia – zderzyli się z jeszcze tragiczniejsza rzeczywistością -  barbarzyńskim obliczem swoich wyzwolicieli. Jedną z ich ofiar była zamordowana 15 lutego 1945 w Chojnicach zakonnica – s. Adelgund Tumińska, Franciszkanka od pokuty i miłości chrześcijańskiej. Odwracając uwagę oprawców od młodych kobiet zapędzonych do kotłowni szpitala, w którym pracowała, sama stała się ofiarą bestialstwa Rosjan. To była realna ofiara życia ofiarowanego Bogu w ślubach zakonnych, które złożyła nieco ponad 20 lat wcześniej. Pamięć o jej życiu i męczeńskiej śmierci przechowuje w Jej rodzina zakonna, która podjęła starania o beatyfikację s. Adelgund. Dlaczego zasługuję Ona na miano błogosławionej w Kościele i dlaczego teraz jej świadectwo wiary jest szczególnie ważne -  opowiada postulatorka procesu beatyfi
Zobacz więcej na temat:  Kościół wiara Redakcja katolicka