Polskie Radio
Section05

spektakl

Spektakl "Skrzywienie kręgosłupa". Jeden dzień w biurze, gdzie każdy walczy o przetrwanie

- Praca często staje się naszą tożsamością. Wobec tego kim jesteśmy, gdy stracimy pracę? Chciałam też przyjrzeć się temu, jak radzimy sobie z pracoholizmem, z przepracowaniem i stresem. Sięgnęłam więc do ćwiczeń Alexandra Lowena i do "Porozumienia bez przemocy" Rosenberga, starając się zajrzeć w taką szczelinę: co, jeśli to nie pomaga? - mówiła w Dwójce Monika Jarosińska, reżyserka spektaklu "Skrzywienie kręgosłupa".
Zobacz więcej na temat:  TEATR Maria Czok pracoholizm wypalenie zawodowe stres KULTURA Zobacz także

Wzrosty i powroty. Teatr Telewizji ma się coraz lepiej - mówi Michał Kotański

- Zależy nam na tym, by pokazać, co żywe w polskim teatrze; to, co widzowie chcą oglądać. [...] Obok tego zależy nam też na spektaklach oryginalnych - podkreśla w audycji "Tu Myśliwiecka 3/5/7" Michał Kotański. Dyrektor Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach oraz dyrektor Teatru Telewizji zaznacza jednocześnie, że druga z tych instytucji ma jeszcze wiele do zaoferowania.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także Michał Nogaś Michał Kotański Teatr Telewizji TEATR

Odwaga i poświęcenie. Balet "Spartakus" z muzyką Arama Chaczaturiana

Balet o odwadze, determinacji, poświęceniu i dążeniu do wolności w widowiskowej pełnej emocji i ekspresji formie. "Spartakus" z muzyką Arama Chaczaturiana w choreografii czeskiego twórcy Roberta Balogha będzie mieć swoją premierę 8 marca na deskach Opery Śląskiej. Z Robertem Baloghem i Grzegorzem Pajdzikiem - kierownikiem bytomskiego zespołu baletu, rozmawialiśmy o fenomenie tego spektaklu i pracy nad przedstawieniem.
Zobacz więcej na temat:  balet taniec Katarzyna Gardzina Katarzyna Sanocka Dwójka

Festiwal Sztuki Aktorskiej "Teatropolis". Andrzej Seweryn: różnorodność to bardzo ważna rzecz

Teatropolis to festiwal prezentujący monodramy i małe formy teatralne - z dwu- lub trzyosobową obsadą. Spektaklom towarzyszą także spotkania z twórcami i działania adresowane do dzieci i młodzieży. O szczegółach tego przedsięwzięcia opowiedział w Dwójce kierownik artystyczny wydarzenia Andrzej Seweryn oraz Dorota Kędzierzawska i Katarzyna Kubacka-Seweryn.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Andrzej Seweryn Anna Groblińska KULTURA

Autorka monodramu "Kalina": nie wolno nam uzurpować sobie prawa do historii Kaliny Jędrusik

- Jest to postać kontrowersyjna, wokół której istnieje wiele mitów i legend. My nie mamy tego "zmysłu udziału", do oceniania tego, jak żyła i jaka była Kalina Jędrusik. Ten monodram opowiada po trochę o niej, a po trochę o wcielającej się w nią aktorce - mówiła w Dwójce Agata Biziuk, autorka spektaklu "Kalina".
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik monodram Dwójka KULTURA TEATR Marcin Pesta Zobacz także Agata Biziuk Teatr Rampa

W poszukiwaniu granic wolności. Jakub Przebindowski o spektaklu "Nie trzeba było tego mówić"

- Przygotowaliśmy spektakl, który uczy bawiąc, ale także wyraźnie dzieli naszą publiczność w ocenie postaw bohaterów. Mówi on o problemach związku kobiety i mężczyzny. Odnosi się do sposobów obrony naszych poglądów, granic wolności i wewnętrznej autonomii bliskich sobie osób - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Przebindowski, reżyser i aktor.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Maja Kluczyńska komedia satyra

"Dziady" Kazimierza Dejmka. Jak wiele wiemy o istotnych dziełach sztuki?

Ewa Hevelke i Michał Januszaniec są autorami filmu "Dziady". To obraz, który przedstawia fakty dotyczącego tej legendarnej inscenizacji. Autorzy zdradzili w Dwójce, że legenda przysłoniła fakty i zamiary autora. Podjęli oni próbę odkrycia, czym rzeczywiście był spektakl z 1967 roku.
Zobacz więcej na temat:  Dziady Kazimierz Dejmek film dokumentalny Michał Januszaniec Katarzyna Hagmajer-Kwiatek Dwójka Zobacz także Ewa Hevelke

"Przebłyski" - żydowski temat w ujęciu nie czarno-białym w wykonaniu aktorskich legend

- Dla mnie ten tekst, jeszcze w połączeniu z parą aktorów: Jadwigą Jankowską-Cieślak i Danielem Olbrychskim, z tym, jacy to ludzie, co wnoszą ze sobą i jak potrafią grać, jest o odchodzącej, wspaniałej epoce - mówiła w "Poranku Dwójki" Agata Duda-Gracz, reżyserka spektaklu "Przebłyski".
Zobacz więcej na temat:  Agata Duda-Gracz Marcin Pesta Daniel Olbrychski Jadwiga Jankowska-Cieślak Dwójka KULTURA TEATR Zobacz także

Soplicowo, ale to Raszyn. Koza o spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy"

Jak przełożyć trzynastozgłoskowiec na język rapu? Teatr Polski w Poznaniu przygotowuje premierę koncertowo-musicalowego spektaklu "Nowy Pan Tadeusz, tylko że rapowy". O pracy nad przeniesieniem epopei w kontekst współczesności opowiedział reżyser Kamil Białaszek i aktorka Kornelia Trawkowska.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Zobacz także TEATR musical rap literatura Kamil Białaszek Kornelia Trawkowska

"Śluby panieńskie" na 112. urodziny Teatru Polskiego. "Nie będzie to klasyczna inscenizacja"

Działanie Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana w Warszawie 29 stycznia 1913 roku - zainaugurowała premiera spektaklu "Irydion" Zygmunta Krasińskiego. Janusz Majcherek, zastępca dyrektora i dyrektor artystyczny tej instytucji, opowiedział w Dwójce o wyjątkowości teatru i kształcie urodzinowego spektaklu.
Zobacz więcej na temat:  Teatr Polski w Warszawie janusz majcherek Dwójka Zobacz także Małgorzata Nieciecka- Mac

"Helena". Spektakl, w którym reżyserka oddaje głos swojej babci

- Kocham historię i od kiedy kupiłam pierwszą kamerę z funkcją dyktafonu, to zawsze ta kamera towarzyszyła wszystkim rodzinnym spotkaniom. Wywiad z babcią, który był nagrany 3 lata przed jej śmiercią, znalazł się w moich archiwach, gdyż razem z siostrą odkryłyśmy w sobie pasję genealogiczną do poszukiwania swoich przodków - mówiła w Dwójce Magdalena Dąbrowska, reżyserka spektaklu "Helena".
Zobacz więcej na temat:  babcia Dzień Babci Dwójka Maria Czok genealogia Dzień Dziadka TEATR KULTURA