Muzeum Historii Komputerów i Informatyki. Tutaj 80 lat wstecz to już starożytność

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2025 12:00
- Wszystkie te rozwiązania komputowe, które współcześnie stosujemy w zasadzie zamykają się w okresie 80 lat. W tym czasie zmieniło się tak dużo, że oprowadzając naszych gości odwołujemy się do architektury i mówimy np., że jesteśmy w sali, która reprezentuje mniej więcej okres piramid egipskich jeśli chodzi o rozwój architektury - mówił w Dwójce Zbigniew Rudnicki, współtwórca Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach.
Mogłoby się wydawać, że 80 lat, to dość krótki czas, dobrze zapisany w pamięci. Ale nie w przypadku informatyki, gdzie 8 dekad to mniej więcej tyle, cokilka wieków w architekturze
Mogłoby się wydawać, że 80 lat, to dość krótki czas, dobrze zapisany w pamięci. Ale nie w przypadku informatyki, gdzie 8 dekad to mniej więcej tyle, co kilka wieków w architekturzeFoto: Shutterstock

Najstarsze eksponaty w tym muzeum pochodzą z lat 40. XX wieku. Mogłoby się wydawać, że 80 lat, to dość krótki czas, dobrze zapisany w pamięci. Ale nie w przypadku informatyki, gdzie 8 dekad to mniej więcej tyle, co kilka wieków w architekturze.

Posłuchaj
16:04 Dwójka kwadrans 31.03.2025.mp3 Z wizytą w Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach (Kwadrans bez muzyki/Dwójka) 

Wraz ze współtwórcą Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, Zbigniewem Rudnickim, wybraliśmy się w audycji w sentymentalną podróż między innymi do czasów, kiedy komputery były wielkości szafy...

***

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Jakub Kukla

Data emisji: 28.03.2025

Godz. emisji: 11.00

zch/pg

Czytaj także

Relacja z gali festiwalu "Albertiana"

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2025 13:00
Zaczęło się od Teatru "Radwanek" działającego przy Fundacji Brata Alberta w Radwanowicach. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych z niepełnosprawnymi artystami zaprzyjaźniła się Anna Dymna, która wspólnie z ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim zainicjowała Ogólnopolski Festiwal Twórczności Muzyczno-Teatralnej Albertiana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dawna łaźnia i inne przestrzenie Muzeum Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 12:00
Dawna łaźnia Gwarek jest już zrewitalizowana. Obiekt ma pełnić funkcję magazynu studyjnego. W tej chwili jest rewitalizowana między innymi wieża szybu "Warszawa". Nowa siedziba Muzeum Śląskiego, nieopodal sali NOSPR-u i Spodka ma już dziesięć lat, ale cały czas podlega przeobrażeniom.
rozwiń zwiń