Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Alina Janowska - aktorka, choreograf, powstaniec

"Przede wszystkim jestem matka, Polka gospodyni, zamiataczka, sprzątaczka, zakupaczka, a dopiero potem gdzieś tam jest zawód swój" - tak żartobliwie, zawsze z dystansem mówiła o sobie Alina Janowska. Znakomita aktorka teatralna, kabaretowa, ale też filmowa ("Zakazane piosenki", "Skarb") i telewizyjna ("Wojna domowa", "Podróż za jeden uśmiech"), jedna z wielkich osobowości estradowych.
Zobacz więcej na temat:  Alina Janowska Powstanie Warszawskie aktorzy Monika Zając

Festiwal Opera Rara. Jak wygląda współpraca z gwiazdami operowymi?

Organizatorzy festiwalu Opera Rara zaplanowali w tym roku dwanaście wydarzeń, w których wezmą udział prawdziwe gwiazdy opery. Wśród nich tenor Ian Bostrige. Marzena Lubaszka zdradziła w radiowej Dwójce, że zaskoczyła ją współpraca ze śpiewakiem. - Spodziewałam się zimnego angola, a okazało się, że jest to człowiek, z którym jest nam bardzo po drodze - przyznała.
Zobacz więcej na temat:  Opera Rara Dwójka Zobacz także Jan Tomasz Adamus KULTURA

Andrzej Szadejko i Agnieszka Budzińska-Bennett wskrzesili muzykę sprzed 500 lat

- To chyba jedno z najważniejszych źródeł europejskiego dziedzictwa muzycznego z XVI wieku. Jest to ogromny zbiór właściwie całej muzyki europejskiej, bo są tam reprezentowane utwory zarówno z Polski, jak i proweniencji niemieckiej, włoskiej, francuskiej, hiszpańskiej czy angielskiej - mówił w Dwójce prof. Andrzej Szadejko, pomysłodawca pierwszej w historii światowej fonografii rekonstrukcji jednej z mszy zawartych w Tabulaturze Jana z Lublina.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szadejko Agnieszka Budzińska-Bennett płyta Dwójka Zobacz także MUZYKA KULTURA Tabulatura Jana z Lublina

"Mamy czym się chwalić". Radzimir Dębski o wyjątkowym koncercie na rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie UE

To będzie wielkie, huczne i bardzo symboliczne rozpoczęcie polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się inauguracja półrocznego okresu przewodnictwa naszego kraju. Uroczystość uświetni obecność znamienitych gości oraz rozbrzmiewająca suita Radzimira Dębskiego.
Zobacz więcej na temat:  Radzimir Dębski Polska w Unii Europejskiej Unia Europejska prezydencja Polski w UE Dwójka Zobacz także KULTURA

Książę lektorów - Ksawery Jasieński. Arystokrata bez poczucia wyższości

Ksawery Jasieński z Polskim Radiem związał się 1 lipca 1953 roku. Trafił do niego niejako przez przypadek... Leżąc w szpitalu usłyszał w radioodbiorniku o konkursie na spikera. Zachęcony przez innych pacjentów, którym czytał książki, postanowił wziąć w nim udział. Był to początek narodzin legendy.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Zieliński Ksawery Jasieński Andrzej Krusiewicz Zbyszek Tyczyński Monika Cieniewska Marta Kawalec Polskie Radio Dwójka Zobacz także

Kazimierz Orłoś: lepiej wiedzieć, niż wierzyć

- W pewnym momencie swojego życia odszedłem od praktyk religijnych. To wszystko było w dzieciństwie, trochę w młodości jeszcze, pod wpływem mojej matki. Chodziliśmy na msze, najpierw w Łodzi, a potem w Warszawie. Mój ojciec nie był natomiast wierzący - mówił w Dwójce wybitny prozaik Kazimierz Orłoś, który w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia skończył 89 lat.
Zobacz więcej na temat:  Kazimierz Orłoś książki literatura Święta Bożego Narodzenia KULTURA Dwójka Zobacz także

Odbudowa Wrocławia po II wojnie światowej. Duża odpowiedzialność, ale i szansa

Agata Gabiś, autorka książki "Całe morze budowania" opowiedziała w Dwójce o kulisach odbudowy Wrocławia po II wojnie światowej. Autorka zwróciła uwagę, że młodzi architekci, którzy zajmowali się tym zadaniem musieli zapewnić mieszkania tysiącom osób. Odbudowa była jednak także okazją do tworzenia miasta od nowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także architektura II wojna światowa Wrocław Agata Gabiś

Gdzie polityka nie może, tam kulturę pośle? Polska prezydencja w UE

Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". To czas także na ofensywę kulturalną. - Bardzo ważną rolę w dzisiejszej polityce odgrywa dyplomacja kulturalna. Czasem w to miejsce, w które nie wchodzi twarda polityka czy gospodarka, może bardzo miękko wejść kultura - wyjaśniła w Dwójce Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska polityka Marta Cienkowska KULTURA