Janusz Nasfeter - zapomniany mistrz polskiego kina

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2025 15:17
Janusz Nasfeter był reżyserem, scenarzystą filmowym, pisarzem i grafikiem. Według niektórych wyprzedzał swoją epokę. Był nie tylko filmowcem, ale i wrażliwym na sprawy społeczne psychologiem i pedagogiem. Tworzył filmy dziecięce, ale dla dorosłych. Dotykał traum, wykluczenia, biedy, wojny.
Wrocław 1970. Realizacja zdjęć do filmu fabularnego pt. Abel, twój brat, reżyseria Janusz Nasfeter
Wrocław 1970. Realizacja zdjęć do filmu fabularnego pt. "Abel, twój brat", reżyseria Janusz Nasfeter Foto: Eugeniusz Wołoszczuk/PAP

Na wybór drogi zawodowej Janusza Nasfetera (1920-1998) wpłynęło w znaczącej mierze prowadzone przez jego wuja kino "Oaza" w Wołominie.

Posłuchaj
111:39 2025_03_29 15_00_03_PR2_dwojka_na_miejscu.mp3 Twórczość filmowa i literacka Janusza Nasfetera (Dwójka na miejscu) 

Dzieciństwo na sali kinowej

- To było kino, które miało swoje premiery czasem dużo wcześniej niż Warszawa. Świetnie wówczas funkcjonowała kolej i ludzie ze stolicy specjalnie tutaj przyjeżdżali, żeby obejrzeć jakiś nowy film. "Oaza" pękała w szwach. Przychodził tam również mały Janusz. Spędzał w kinie całe dnie, oglądał wszystkie seanse. Wydaje mi się, że ten filmowy zaczyn miał u niego miejsce właśnie wówczas - opowiadała w audycji "Dwójka na miejscu" Aurelia Sobczak, aktorka i autorka filmu dokumentalnego "Janusz Nasfeter - piękny, okrutny świat…".

Nie tylko film dziecięcy

W filmografii naszego bohatera znajdziemy takie tytuły jak "Ranny w lesie", "Zbrodniarz i panna", "Motyle" czy "Królowa pszczół". Grali u niego m.in.: Zbigniew Cybulski, Daniel Olbrychski czy Elżbieta Czyżewska. Janusza Nasfeter został zapamiętany głównie jako twórca filmu dziecięcego, jednak przestrzeń jego twórczości jest znacznie większa.

Koleje jego życiowego losu sprawiły, że jest on jednym z najbardziej niedocenionych polskich artystów.... O jego twórczości filmowej i literackiej rozmawialiśmy również z krytykiem filmowym Piotrem Śmiałowskim, Filipem Łobodzińskim - aktorem w słynnym filmie Janusza Nesfetera pt. "Abel, twój brat" oraz filmoznawczynią Beatą Zaborek. 

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu

Prowadzenie: Jakub Kukla i Andrzej Zieliński

Data emisji: 29.03.2025

Godz. emisji: 15.00

am/zch/pg

Czytaj także

Jarema Stępowski - aktor polskiej sceny teatralnej, filmowej, kabaretowej i estradowej

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2025 17:00
Do aktorstwa namówił go Gustaw Holoubek, a piosenek warszawskich uczył się od Stanisława Grzesiuka. W serialu "Wojna domowa" wystąpił w jednej z najsłynniejszych ról epizodycznych w polskiej telewizji. Jego kariera była też nierozerwalnie związana z "Podwieczorkiem przy mikrofonie". Minęła setna rocznica urodzin Jaremy Stępowskiego, jednego z popularnych aktorów polskiej sceny. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Halina Mikołajska - aktorka, która teatr nosiła w sobie

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2025 18:38
Halina Mikołajska – aktorka, reżyserka, działaczka opozycyjna. Była uznawana za najbardziej bezkompromisową postać polskiego teatru XX wieku. 22 marca minęła 100. rocznica jej urodzin. W Dwójce przypominamy tę niezwykłą postać.
rozwiń zwiń