Polskie Radio
Section05

Jakub Kukla

Gdzie polityka nie może, tam kulturę pośle? Polska prezydencja w UE

Hasłem przewodnim polskiej prezydencji w Radzie UE będzie "Bezpieczeństwo, Europo", a logiem - polska flaga wpisana w skrót "EU". To czas także na ofensywę kulturalną. - Bardzo ważną rolę w dzisiejszej polityce odgrywa dyplomacja kulturalna. Czasem w to miejsce, w które nie wchodzi twarda polityka czy gospodarka, może bardzo miękko wejść kultura - wyjaśniła w Dwójce Marta Cienkowska z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Unia Europejska polityka Marta Cienkowska KULTURA

Człowiek piszący, czy pisarz? Kazimierz Orłoś o swojej twórczości

- Patrząc na współczesną literaturę i łatwość z jaką autorzy jednej czy dwóch książek nazywają siebie pisarzami, uważam że trzeba do tego ostrożnie podchodzić - ocenił w Dwójce Kazimierz Orłoś - pisarz, scenarzysta filmowy i dramaturg. Na rynku ukazała się właśnie książka, w której autor dzieli się swoimi przemyśleniami. W Dwójce opowiedział o niektórych z nich. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka literatura książki Kazimierz Orłoś KULTURA Zobacz także

Henryk Bardijewski przypomniany w serii "Dramat polski. Reaktywacja"

- Henryk Bardijewski to świetny przykład autora, który odszedł w pewną niepamięć jeśli chodzi o teatr, o czytelników polskiego dramatu, a zasługuje na przypomnienie - mówił w Dwójce Jacek Kopciński, redaktor serii "Dramat polski. Reaktywacja". Jej najnowszy, 20. tom poświęcony jest twórczości Henryka Bardijewskiego.
Zobacz więcej na temat:  dramat Henryk Bardijewski Jacek Kopciński literatura KSIĄŻKA KULTURA Dwójka Zobacz także Teatr Polskiego Radia Jarosław Cymerman

Actus Humanus Nativitas. W świątecznej aurze, choć bardziej mikołajkowo

- Nie jesteśmy bardzo ortodoksyjni jeśli chodzi o Actus Humanus Nativitas. O ile Wielki Tydzień jest bardzo mocno zespolony z poszczególnymi, ważnymi dniami w kalendarzu liturgicznym, od Wielkiej Środy począwszy, przez Triduum Paschalne aż do Niedzieli Wielkanocnej, o tyle grudzień to zawsze jest feeria barw i wirtuozerii - mówił w Dwójce Filip Berkowicz, dyrektor artystyczny wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Actus Humanus muzyka dawna Filip Berkowicz Paweł Szymański Gdańsk Dwójka KULTURA MUZYKA Zobacz także

Henryk Arctowski i biografia, która zaczęła się od Krakowskiego Przedmieścia w Warszawie

- Kiedy zaczynałyśmy zajmować się Henrykiem Arctowskim, miałyśmy jedynie garść artykułów popularnonaukowych. Zastanawiałyśmy się od czego zacząć historię o człowieku, o którym tak naprawdę mało się wie. Katarzyna odwiedziła archiwum Polskiej Akademii Nauk i tam był zbiór listów, dokumentacji i fotografii związanych z badaniami Arctowskiego - mówiła w Dwójce Dagmara Bożek, współautorka książki "Henryk Arctowski. W świecie myśli".
Zobacz więcej na temat:  biografia odkrywcy Dwójka Zobacz także Antarktyda Katarzyna Dąbkowska Dagmara Bożek

Duża scenografia, trzy orkiestry i ogromny chór. "Czarna maska" Pendereckiego w Teatrze Wielkim

- Jest to jeden ogromny organizm wykonawczy podzielony na kilka elementów - powiedział Bassem Akiki w Dwójce na temat "Czarnej maski", która zostanie przedstawiona na deskach Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie. Dyrygent przyznał także, że samo dzieło na początku było ogromnym wyzwaniem, bo są w nim rzeczy na granicy wykonalności dla śpiewaków i orkiestry. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Zobacz także opera Krzysztof Penderecki Bassem Akiki Teatr Wielki - Opera Narodowa muzyka klasyczna

Festiwal "Czas na teatr". Czy musical może być formą terapii?

- Ważnym elementem musicalu jest obecność popularnej odmiany muzyki, tańca, śpiewu, która daje ukojenie. Nawet jeśli musical dotyka tych najtrudniejszych tematów, to daje odskocznię, a także, co bardzo ważne, nadzieję - mówiła Małgorzata Woźniak z Teatru Muzycznego w Poznaniu, organizatora 3. Festiwalu Teatrów Muzycznych "Czas na teatr". 
Zobacz więcej na temat:  musical Teatr Muzyczny w Poznaniu TEATR KULTURA Dwójka spektakl

Polskie Radio 24 USA wydały zgodę na ataki Ukrainy w głębi Rosji. "To nie będzie przełom"

- Dotąd Rosja miała dużą swobodę w koncentrowaniu sił i środków w odległości 100-150 km od frontu. Teraz zmieni się sytuacja operacyjna na poszczególnych odcinkach frontu. To duża pomoc, ale nie będzie przełomu, który pozwoli wygrać wojnę - mówił w Polskim Radiu 24 Andrzej Talaga z Warsaw Enterprise Institute.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Ameryka USA Stany Zjednoczone Ukraina wojna na Ukrainie Rosja wojna 2024 Europa Andrzej Talaga