Rozkład jazdy pociągów w naszym kraju to żywy, ciągle zmieniający się "organizm". Pasażerowie już się do tego przyzwyczaili, ale czy to zjawisko jest typowe tylko dla Polski, czy też podobnie jest w innych krajach Europy Zachodniej?
03:31 Rozkład jazdy - 17 październik 2024 07_13_42.mp3 Dlaczego w Polsce rozkłady jazdy pociągów zmieniają się tak często? (Zapraszamy do Trójki)
W krajach zachodnich rozkłady jazdy pociągów zmieniają się średnio raz w roku, czasem nawet rzadziej. W Polsce do takich zmian dochodzi nawet pięć razy w roku.
Inwestycje wpływają na rozkład jazdy pociągów
Zazwyczaj zmiany na lepsze to zjawisko pożądane, jednak duża ich częstotliwość może rodzić pytania o przyczyny. Czy wynikają one z ciągłych ulepszeń i modernizacji, czy może są efektem niedostatecznie przemyślanych decyzji? Dlaczego w Polsce tak często zmieniane są rozkłady jazdy pociągów i jak pod tym względem wyglądamy na tle Europy?
Zobacz także:
- To, co różni polską kolej od kolei w całej Europie, to to, że w naszym kraju rozkład jazdy zmienia się pięć razy częściej - mówi Karol Trammer, dziennikarz dwumiesięcznika "Z biegiem szyn". - Mamy co 2-3 miesiące korektę rozkładu jazdy, która powoduje, że właściwie w całej Polsce zmieniają się godziny kursowania pociągów. To powoduje problemy z dojazdem do pracy czy szkoły. Próbujemy dostosować rozkład jazdy do kolejnych etapów modernizacji sieci kolejowej, ale to się w praktyce nie sprawdza, ze względu na opóźnienia realizacji tych prac - dodaje.
- Pracujemy nad tym, aby zmiany w obecnie funkcjonującym rozkładzie jazdy były jak najmniejsze - wyjaśnia Piotr Wyborski, szef PKP PLK. - Po to wprowadzamy zmiany co 2-3 miesiące, żeby móc wprowadzić bogaty program inwestycyjny całej sieci, dotyczący głównie linii, które są cały czas eksploatowane - podsumowuje.
***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki
Prowadzi: Robert Grzędowski
Autor materiału: Kuba Witkowski
Data emisji: 17.10.2024
Godzina emisji: 7.13
dm/wmkor