Polskie Radio
Section05

Kuba Witkowski

Walka z przemysłem hejtersko-dezinformacyjnym. Na jakim etapie jesteśmy?

Kupowanie kont, sztaby trollingowe, całe kampanie z użyciem m.in. AI. Przemysł hejtersko-dezinformacyjny dotyka różnych obszarów naszego życia, ale ma jeden wspólny mianownik - bardzo często ktoś za nim stoi: media społecznościowe, poszczególne państwa, a nawet terroryści. Cierpią na tym zwykli ludzie, cierpią instytucje, wreszcie biznes, który niedoregulowanej rzeczywistości Internetu ponosi wymierne szkody i straty.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Zobacz także internet dezinformacja hejt w internecie społeczeństwo

Zużywamy coraz mniej torebek foliowych. Przed nami jednak wciąż sporo pracy

Dane Eurostatu, czyli Europejskiego Urzędu Statystycznego, są dla nas korzystne - jesteśmy w czołówce państw Unii Europejskiej pod względem oszczędzania torebek foliowych. To oczywiście powód do radości, jednak przed nami wciąż sporo pracy w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym. Wynika to między innymi z opóźniających się zmian w prawie. Wiele będzie zależeć również od tego, czy my sami zadbamy o segregację odpadów.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej ekologia segregacja śmieci gospodarka odpadami

Dezinformacja klimatyczna - przejawy, rozmiar i skutki takich działań w Internecie

Dezinformacją klimatyczną nazywamy rozpowszechnianie fałszywych lub wprowadzających w błąd informacji, które kwestionują zmianę klimatu i konsekwencje tej zmiany. Jakkolwiek byśmy jednak zaklinali rzeczywistość, badania mówią jasno - świat wokół nas się zmienia. Z czego więc wynika dezinformacja? I co wiemy dziś na temat klimatu oraz świata flory i fauny?
Zobacz więcej na temat:  Trójka Piotr Łodej fake news zmiany klimatyczne globalne ocieplenie klimat natura

Światła w samochodach do kontroli. Za wadliwe reflektory grozi nie tylko mandat

Nie mogą oślepiać, ale muszą sięgać na określoną odległość. Mowa o reflektorach samochodowych. Jak się okazuje, często światła w naszych pojazdach nie spełniają wymogów zawartych w przepisach. Widać to zwłaszcza jesienią i zimą, na drogach panują trudniejsze warunki. Poprawić bezpieczeństwo ma jednak pomóc akcja "Twoje Światła - Nasze Bezpieczeństwo".
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Borowiecka samochody motoryzacja światło światła bezpieczeństwo na drodze

Presja czasu i zmęczenie: częste zjawiska w pracy kierowcy ciężarówki

Trwa wyjaśnianie okoliczności tragicznego karambolu na S7. Ze wstępnych analiz wynika, że kierowca był trzeźwy, nie był pod wpływem narkotyków i nie używał telefonu. Niewykluczone, że za utratę kontroli nad pojazdem bądź zagapienie się odpowiadało zmęczenie. U kierowców może ono być tragiczne w skutkach. Często jednak okoliczności nie pozwalają na regenerację sił.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Michał Matus ciężarówka bezpieczeństwo na drodze TIR kierowca zawodowy kierowca