Badacz z Wrocławia kontynuuje dzieło pierwszego w dziejach ekologa dźwiękowego

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2025 11:24
- Gdy przeczytałem pierwsze informacje dotyczące ekologii dźwiękowej, pomyślałem, że być może jest to temat dla mnie. Dostrzegłem w tym możliwość pewnej sprawczości społecznej, wychodzącej poza, co tu dużo mówić, elitarność badań muzykologicznych - mówił w Dwójce dr Robert Losiak, twórca wrocławskiej Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego.
Dr Robert Losiak, autor projektu badań audiosfery Wrocławia, od lat zajmuje się ciszą, ale też hałasem w ujęciu historyczno-kulturowym.
Dr Robert Losiak, autor projektu badań audiosfery Wrocławia, od lat zajmuje się ciszą, ale też hałasem w ujęciu historyczno-kulturowym.Foto: grapestock/Shutterstock

Naukowej działalności Roberta Losiaka - filozofa i muzykologa - przyświeca cel, by dotrzeć do jak najszerszej grupy odbiorców z przekazem o negatywnych zmianach, jakie zachodzą w otaczającym nas środowisku dźwiękowym

Posłuchaj
27:02 Dwójka rozmowy 3.04.2025.mp3 Hałas w kulturze. Rozmowa z dr Robertem Losiakiem, twórcą Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego (Rozmowy po zmroku/Dwójka) 

Świadomość kluczem do zmian

- Pod pewnymi względami stało się ono nieludzkie. Być może jednak jest szansa, by coś z tym zrobić. Niekoniecznie w kontekście prawnych działań, ale działań na poziomie świadomości. Było to dla mnie bardzo odkrywcze, że to właśnie o tę świadomość chodziło mojemu mistrzowi Raymondowi Murrayowi Schaferowi, pierwszemu ekologowi dźwiękowemu - tłumaczył gość "Rozmów po zmroku".

Badania nad ciszą, ale też hałasem w ujęciu historyczno-kulturowym dr Robert Losiak rozpoczął ponad 20 lat temu. Sam siebie nie chce jednak nazywać pionierem na tym polu w Polsce. - Było już wcześniej kilka publicznych wypowiedzi, m.in. pani Danuty Gwizdalanki, która przetłumaczyła także ważny tekst Murraya Schafera do czasopisma "Res Facta" w 1982 roku. A jeszcze wcześniej był Witold Lutosławski. Pewne ślady obecności, znaczenia tej sprawy w społecznym wymiarze zatem były, i to autorstwa wybitnych postaci - podkreślał.

Czytaj także:

Hałas nie zawsze jest zły?

W 2009 roku w Instytucie Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego z inicjatywy dr. Roberta Losiaka powołana została interdyscyplinarna Pracownia Badań Pejzażu Dźwiękowego. Zakres jej działań obejmuje badania nad problematyką audiosfery - środowiska fonicznego świata człowieka. Choć twórca pracowni popiera tezy ekologii akustycznej, to nie potępia jednoznacznie wszelkich przejawów hałasu...

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Jakub Kukla

Gość: dr Robert Losiak (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, twórca Pracowni Badań Pejzażu Dźwiękowego w tamtejszym Instytucie Kulturoznawstwa)

Data emisji: 3.04.2025

Godz. emisji: 22.30

pg/kor/am

Czytaj także

Prof. Irena Poniatowska: na muzykologię trafiłam jako wolny słuchacz

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2023 12:35
- Najpierw poszłam na teorię muzyki. Byłam tam jednak tylko dwa miesiące. To było pedagogiczne powtarzanie tego, co było w średniej szkole i nie odpowiadało mi. Chciałam estetyki, jakiejś filozofii muzyki. Zadzwoniłam więc do prof. Lissy i usłyszałam: "dziecko, możesz przecież być wolnym słuchaczem, a potem już normalnie studiować u mnie muzykologię - mówiła w Cafe "Muza" prof. Irena Poniatowska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dźwiękowa mapa. Jak brzmi Islandia?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2024 15:35
Gościem audycji będzie m.in. Kaśka Paluch, autorka projektu Noise From Islandia. Dzięki niemu można posłuchać jak wrze lawa, co słychać we wnętrzu wulkanu, albo usłyszeć brzmienie gorących źródeł Islandii.
rozwiń zwiń