Dr Łukasz Nawrocki ukończył studia na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, i konserwatora pozwoliło mu dokonać rekonstrukcji obrazów Rafaela Santi.
12:16 _PR2 (mp3) 2025_03_14-16-34-23.mp3 Dr Łukasz Nawrocki o badania prac Rafaela Santi (Wybieram Dwójkę)
Fascynacja Rafaelem Santi
Dr Łukasz Nawrocki zdradził, że jego fascynacja legendarnym twórcą zrodziła się podczas podziwiania jego dzieł i poznawania średniowiecznych źródeł opisujących dawny sposób tworzenia. - Przyczyną, która spowodowała, że zająłem się tym tematem było zwiedzanie i studiowanie dawnych traktatów i zbiorów muzealnych (…) Zdecydowałem, że jako artysta malarz, konserwator, praktyk zajmę się stroną praktyczną. Wdrożyłem w życie stosowane przez Rafalea i jego wielki warsztat praktyk malarski - powiedział.
- Chciałem dogłębnie poznać i zrozumieć strukturę, budowę i dzieło Rafaela Santi i jego uczniów przez studiowanie traktatów i najnowszych badań fizyko-chemicznych. Nauczyłem się ich interpretacji - zdradził.
Informacje o dawnych sposobach tworzenia
Gość Dwójki powiedział, że bezcenne są zarówno współczesne badania jak i dawne opisy. - W XXI wieku źródłem informacji na temat prac są dawne traktaty malarskie. Znajdziemy w nich informacje jak powstawały dzieła. Takich traktatów zbyt wiele się nie zachowało. Najbardziej znanym jest traktat Chieligo Chieliniego "Rzecz o malarstwie" stworzony w XIV wieku - powiedział.
Czytaj także:
- Studiowałem go po angielsku i po polsku. Pozwolił mi określić podstawowe materiały, źródła, nazwy i np. rodzaj pędzli jakie były stosowane do stworzenia dzieł późno gotyckich czy renesansowych. Z pomocą przyszły też badania fizyko-chemiczne dzieł, które obecnie są bardzo zaawansowane - dodał.
***
Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę
Prowadzenie: Jakub Kukla
Gość: dr Łukasz Nawrocki (konserwator dzieł sztuki))
Data emisji: 14.03.2025
Godz. emisji: 16.30
dz