Dawna łaźnia i inne przestrzenie Muzeum Śląskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2025 12:00
Dawna łaźnia Gwarek jest już zrewitalizowana. Obiekt ma pełnić funkcję magazynu studyjnego. W tej chwili jest rewitalizowana między innymi wieża szybu "Warszawa". Nowa siedziba Muzeum Śląskiego, nieopodal sali NOSPR-u i Spodka ma już dziesięć lat, ale cały czas podlega przeobrażeniom.
Odrestaurowywany budynek łaźni Gwarek - Muzeum Śląskie w Katowicach.
Odrestaurowywany budynek łaźni Gwarek - Muzeum Śląskie w Katowicach.Foto: Muzeum Śląskie w Katowicach

Projekt ma nadać nowe funkcje obiektom pokopalnianym. Przyczynia się także do zagospodarowania terenu w otoczeniu budynków. Budynek dawnej łaźni Gwarek będzie pełnić funkcję magazynu studyjnego eksponatów, które związane są z historią przemysłu oraz militariami. Jak zaznaczają przedstawiciele Muzeum Śląskiego, obiekt pozwoli także na udostępnianie przestrzeni zwiedzającym.


Posłuchaj
15:20 2025_03_28 11_00_25_PR2_Kwadrans_bez_muzyki.mp3 Dawna łaźnia i inne przestrzenie Muzeum Śląskiego (Kwadrans bez muzyki/ Dwójka)

 

Łaźnia Gwarek w Katowicach

W budynku zaplanowano otwartą przestrzeń halową uzupełnioną o dwukondygnacyjne antresole. To tak eksponowane będą największych i najcięższych eksponatów wielkogabarytowych - w tym maszyna parowa z huty Baildon oraz elektryczna maszyna wyciągowa z KWK Rydułtowy.

Oprócz działań infrastrukturalnych projekt zakłada realizację działań miękkich w postaci oferty kulturalno-edukacyjnej, szkoleń związanych z zakresem projektu oraz działań promocyjnych. Po tej niezwykłej przestrzeni oprowadzili nas: Anna Kopaniarz i Łukasz Dziąbek.


Rewitalizacja obiektów pokopalnianych

Warto zaznaczyć, że Muzeum Śląskie otrzymało kolejne środki na rewitalizację pokopalnianych budynków. Projekt zakłada adaptację kompleksu szybu "Bartosz", wieży ciśnień i warsztatu rymarza na cele muzealne oraz komercyjne.

- Realizacja projektu pozwoli na dokończenie procesu rewitalizacji terenów i obiektów pokopalnianych. (...) Aktualnie trwają działania związane z aktualizacją wniosku o dofinansowanie, zgodnie z którym całkowita wartość projektu ulegnie zwiększeniu - poinformowało Muzeum Śląskie.

Adaptacja elektrowni, nadszybia i maszynowni szybu "Bartosz"

Projekt rewitalizacji zakłada adaptację elektrowni, nadszybia i maszynowni szybu "Bartosz", wieży ciśnień oraz warsztatu rymarza na cele muzealne i komercyjne. Zwiedzającym ma zostać udostępniona na stałe najdłużej działająca w polskim górnictwie maszyna parowa z XIX wieku, która znajduje się w kompleksie szybu "Bartosz". Natomiast jedna z propozycji na zagospodarowanie wieży ciśnień to urządzenie na górze punktu gastronomicznego z widokiem na panoramę Katowic.

**

Tytuł audycji: Kwadrans bez muzyki

Przygotowanie: Jakub Kukla

Data emisji: 28.03.2025

Godz. emisji: 11.00

Muzeum Śląskie/IAR/zch


Czytaj także

Fascynacja dziełami Rafaela Santi. Jak dotrzeć do sposobów tworzenia legendarnych dzieł?

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2025 18:01
"Rafael Santi. Rekonstrukcje i badania" to książka, w której dr Łukasz Nawrocki odkrywa tajemnice dzieł wybitnego Rafaela Santi. Za powstaniem tej pozycji stoi fascynacja twórcą oraz studia nad średniowiecznymi źródłami. W Dwójce opowiedział o szczegółach swojej pracy.
rozwiń zwiń