Polskie Radio
Section05

Jan Kanty Zienko

Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza

Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
Zobacz więcej na temat:  Czesław Miłosz Dwójka literatura literatura polska KULTURA pisarz Dwudziestolecie międzywojenne

Polskie sieroty wywiezione do Nowej Zelandii. Audioserial Instytutu Pileckiego i Polskiego Radia

Osiemdziesiąt lat temu do Nowej Zelandii przypłynął statek z 733 polskimi dziećmi na pokładzie. Były to sieroty - ofiary sowieckich wywózek. W założeniu miały zostać w tym kraju do końca wojny. W praktyce większość z nich została tam już na zawsze.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka wywózka historia Polski Nowa Zelandia II wojna światowa dzieci Instytut Pileckiego Polskie Radio Martyna Wojtkowska

"Ocalone". Agnieszka Przepiórska: Irenka mówi do nas w imieniu wszystkich ofiar z Zieleniaka

- Miałyśmy konsultantkę Wiolę Rebecką, która zajmuje się traumą wojenną, miałyśmy również konsultantkę z Ochoty, Joannę Rolińską, a także Sylwię Chutnik, która zajmowała się już wcześniej Zieleniakiem i razem z Elżbietą Podleśną i Agatą Diduszko doprowadziła do odsłonięcia pamiątkowej tablicy. Otoczyłam się osobami, które miały już dużą wiedzę i które podarowały nam różne relacje, do których nie mieliśmy dostępu - mówiła w Dwójce aktorka Agnieszka Przepiórska o monodramie "Ocalone".
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie monodram Agnieszka Przepiórska KULTURA TEATR Dwójka Maja Kleczewska

Witold Gombrowicz - dziewictwo, honor i gender w "Pamiętniku z okresu dojrzewania"

- W tym opowiadaniu ja mam wrażenie, że właśnie to gra: czym jest właściwie ta cnota i dlaczego ona tak bardzo się różni dla mężczyzn i dla kobiet? Mam wrażenie, że to jest opowiadanie, w którym rzeczywiście Gombrowicz zastanawia się nad tym, czym właściwie jest ta kulturowa różnica płci - mówił o debiutanckiej twórczości Witolda Gombrowicza dr hab. Błażej Warkocki w audycji "Alfabet Gombrowicza".
Zobacz więcej na temat:  Witold Gombrowicz literatura Dwójka książki opowiadanie

"Otwarty Jazdów" - Rotacyjny Dom Kultury dla wszystkich

- To jest właściwie takie utopijne miejsce w centrum Warszawy, obok ulicy Wiejskiej. W 27 drewnianych domkach zbudowanych w 1945 roku funkcjonuje miejska wioska. Ludzie chcą tworzyć tę przestrzeń w zupełnie inny, oddolny sposób, wspólnie decydować o jej przyszłości. Partnerstwo Otwarty Jazdów to zrzeszenie 26 organizacji, które od 10 lat tworzą oddolne centrum kultury - mówiła Anna Woźniak-Biriukova z sekretariatu Rotacyjnego Domu Kultury Śródmieście na Osiedlu Jazdów.
Zobacz więcej na temat:  organizacje pozarządowe Otwarty Jazdów Dwójka KULTURA społeczeństwo obywatelskie społeczne zaangażowanie ngo

Aleksander Fredro - humorysta i satyryk. "Ten humor odsłania zupełnie inne sensy"

- Zabawa konwencją jest u Fredry bardzo wyraźna, ale z drugiej strony tu i ówdzie przebłyskuje pewna taka wrażliwość libertyna raczej. Ten humor chwilami bywa bardzo dwuznaczny i odsłania zupełnie inne sensy. To też powoduje, że Fredro jest znacznie ciekawszy jako komediopisarz - mówił w Dwójce dr Patryk Kencki z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Aleksander Fredro komedia humor literatura KULTURA Dwójka