"Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Reżyser premierowego słuchowiska: myśleliśmy emocjami

Ostatnia aktualizacja: 23.12.2024 13:44
- Jest to nasz kolejny etap pracy nad powieścią "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" Krzysztofa Bieleckiego. Najpierw było czytanie w Państwowym Instytucie Wydawniczym, rodzaj słuchowiska na żywo. Kolejnym etapem jest nagranie całości w studio - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser słuchowiska "Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Jego premiera już 26 grudnia!
Reżyserem słuchowiska, autorem adaptacji i muzyki jest Michał Zdunik
Reżyserem słuchowiska, autorem adaptacji i muzyki jest Michał ZdunikFoto: Cezary Piwowarski/PR

Michał Zdunik, który jest także autorem adaptacji i muzyki do słuchowiska "Zsunęła się z krzesła. Ciennik", rozpisał tę historię na dwoje aktorów: Wiktorię Gorodeckaję i Oskara Hamerskiego. Wcielają się oni w matkę i syna.

Posłuchaj
04:23 Poranek Dwójki słuchowisko 23.12.2024.mp3 Rozmowa z twórcami premierowego słuchowiska "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" (Poranek Dwójki) 

"Zsunęła się z krzesła. Ciennik". Od powieści do słuchowiska

- To jest trochę tak, jak przy czytaniu poezji, gdzie często nie ma jasno określonych ról. Tutaj raczej myśleliśmy jakimiś emocjami, konwencjami, stylistykami, które proponuje autor. Myślę, że udało się to sprawnie przeprowadzić - przekonywał reżyser.

Literacki pierwowzór słuchowiska to historia kobiety zależnej od wszystkich i wszystkiego po utracie, w wieku czterech lat, swojej matki.

Występują Wiktoria Gorodeckaja i Oskar Hamerski

- To piękny tekst. Wzruszyła mnie ogromna więź między autorem i jego mamą. Sama jestem teraz mamą i nie przypuszczałam, że mogę mieć tak ogromny wpływ na swoje dzieci i to, jak będą mnie wspominać - wyznała Wiktoria Gorodeckaja.

Czytaj także:

Powieść "Zsunęła się z krzesła. Ciennik" Krzysztofa Bieleckiego przywodzi Oskarowi Hamerskiemu na myśl prozę Brunona Schulza. - Choć z pozoru jest to tak różna od siebie literatura, to jej intensywność jest porównywalna, mam takie wrażenie - podkreślał aktor.

Słuchowisko powstało na zamówienie radiowej Dwójki i Państwowego Instytutu Wydawniczego. Jego premiera 26 grudnia, w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia, o godz. 22.00.

***

Przygotował: Jan Kanty Zienko

Data emisji: 23.12.2024

Godzina emisji: 8.15

Materiał wyemitowano w audycji "Poranek Dwójki"

pg/zch

Czytaj także

"Dwa Teatry 2024". Michał Zdunik: odbiór słuchowiska w takich warunkach może być odświeżający

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2024 18:00
- W teatrze widzimy reakcje publiczności, po spektaklu jest możliwość, żeby porozmawiać. W słuchowisku jesteśmy tylko my. To bardzo ciekawe patrzeć jak ludzie reagują, co im się podobało, a co nie. Zwykle nie mamy takiej gorącej reakcji, dlatego jest to tak cenne. W dodatku słuchanie słuchowiska w formie laboratoryjnej, jak tutaj, może być dla wielu bardzo odświeżające - mówił w Dwójce Michał Zdunik, reżyser dwóch słuchowisk prezentowanych na festiwalu "Dwa Teatry 2024".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słuchowisko "Kanał". "To dzieło pokazuje ludzką stronę powstania"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2024 08:58
"Kanał" to zbiór opowiadań o Powstaniu Warszawskim autorstwa Jerzego Stefana Stawińskiego, jednego z najwybitniejszych polskich scenarzystów. Radiowej adaptacji tych opowiadań podjął się Michał Zdunik, tworząc słuchowisko o tym samym tytule. Premiera – nieprzypadkowo – 2 października, w 80. rocznicę tych wydarzeń.
rozwiń zwiń