Jonathan Littell "Kłopotliwe miejsce". Między Babim Jarem a Buczą

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 23:00
"Kłopotliwe miejsce" to połączenie prozy Jonathana Littella i fotografii Antoine'a d'Agata – książka powstawała najpierw z potrzeby zgłębiania tematu masakry Żydów w podkijowskim Babim Jarze w 1941 roku. Tematu, który jest obecny w prozie Littella od wczesnych lat dwutysięcznych: czasów jego najsłynniejszej, nagrodzonej nagrodą Goncourtów powieści "Łaskawe".
Amerykański pisarz Jonathan Littell.
Amerykański pisarz Jonathan Littell.Foto: PAP/JEAN JACQUES CECCARINI/LE FIGARO

Na kartach "Kłopotliwego miejsca" Littell i d’Agata eksplorują przestrzeń publiczną współczesnej dzielnicy Kijowa w poszukiwaniu śladów pamięci po nazistowskiej zbrodni w Babim Jarze, jednak w czasie zbierania materiałów do książki Rosja rozpoczyna pełnoskalową inwazję na Ukrainę.


Posłuchaj
26:07 Rozmowy po zmroku 2025_01_07-22-30-04.mp3 Jacek Giszczak o książce Jonathana Littella "Kłopotliwe miejsce" (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

Od tego momentu autorzy kierują uwagę do Buczy. Ich "Kłopotliwe miejsce" nie jest tylko ideą, ale nie jest też do końca określonym miejscem. Hiperrealistyczna, zmysłowa proza Littella prowadzi nas przez relacje świadków i ocalałych z 1941 i 2022 roku, notatki terenowe z ukraińskich kostnic, szpitali i świątyń i historyczne fakty splecione w eseistyczną wypowiedź o wojennych zbrodniach i zbiorowej pamięci, która po nich pozostaje.

W audycji o książce "Kłopotliwe miejsce" rozmawialiśmy z tłumaczem Jackiem Giszczakiem.

***

Tytuł audycji: Rozmowy po zmroku

Prowadzenie: Jan Kanty Zienko

Gość: Jacek Giszczak (tłumacz)

Data emisji: 7.01.2024

Godz. emisji: 22.00

am/pg

Czytaj także

Bernhardowskie chodzenie

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 14:14
W literackim paśmie "Pieszo" czas na prozę Thomasa Bernharda. Wspólnie z pisarzem i poetą Marcinem Polakiem rozmawialiśmy o "Chodzeniu" z 1971 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radykalny tekst w tonie manifestu. "Bulion z gwoździ" Czesława Miłosza

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2024 07:00
Czesław Miłosz – poeta, pisarz, eseista. Jeden z najwybitniejszych, a zarazem wzbudzających do dziś największe kontrowersje polskich twórców. Po raz pierwszy wzbudził głośne dyskusje w 1931 roku, publikując w piątym numerze wileńskich "Żagarów" manifest "Bulion z gwoździ". Co postulował w nim poeta?
rozwiń zwiń