Polskie Radio
Section05

antropologia

Przydrożne kapliczki i krzyże, czyli niewidzialne pomniki końca pańszczyzny

Zniesienie pańszczyzny to jeden z najważniejszych momentów w historii polskiej wsi. Jak o nim pamiętamy? Gdzie można odnaleźć ślady tej pamięci? A może niektóre z nich zatarły się w krajobrazie lub zostały celowo zapomniane? Na te pytania próbują odpowiedzieć twórcy dwutomowej publikacji, poświęconej pomnikom zniesienia pańszczyzny – "(NIE)WIDZIALNE POMNIKI WOLNOŚCI".
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Nieciecka- Mac pomniki Dwójka chłopi

"The Day of Shelly's Death". Etnografia żałoby

Renato Rosaldo pisze "The Day of Shelly's Death: The Poetry and Ethnography of Grief" prawie trzydzieści lat po śmierci swojej żony Shelly. Michelle Rosaldo, jego naukowa i życiowa partnerka, 11 października 1981 roku straciła życie w trakcie wspólnych badań terenowych na Filipinach - poślizgnęła się i upadła w dolinę rzeki.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jan Kanty Zienko etnografia żałoba Filipiny KULTURA literatura książki

Problemy z gardłem i mową? Św. Błażej przychodzi z pomocą

To bardzo zajęty święty, bo opiekę sprawuje i nad gręplarzami, i kamieniarzami, lekarzami, a także zwierzętami. Do tego - może przede wszystkim - pomaga w chorobach gardła, dlatego w opiekę bierze szczególnie ludzi dbających o struny głosowe, na przykład śpiewaków czy też mówców. Do niego możemy się zwrócić o pomoc w dobrym korzystaniu z daru mowy.
Zobacz więcej na temat:  kultura ludowa folklor Aleksandra Tykarska

Claude Lévi-Strauss urodził się 116 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie