Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Agnieszka łaskawa – puszcza skowronka z rękawa

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2025 08:00
o imię uchodziło za jedno z najpopularniejszych na dawnej wsi, na pewno w części z powodu wartości, które przypominało: czystości i odwagi. Imię to brzmi Agnieszka. Właśnie dziś, 21 stycznia, przypada wspomnienie tej świętej. Jako 12-letnia dziewczynka miała ponieść męczeńską śmierć na stadionie Domicjana około 305 roku. 
Audio
To imię uchodziło za jedno z najpopularniejszych na dawnej wsi, na pewno w części z powodu wartości, które przypominało: czystości i odwagi. Imię to brzmi Agnieszka.
To imię uchodziło za jedno z najpopularniejszych na dawnej wsi, na pewno w części z powodu wartości, które przypominało: czystości i odwagi. Imię to brzmi Agnieszka. Foto: mat. pras.
  • Agnieszka daje nadzieję na rychły koniec zimy, ponieważ według przysłowia, wypuszcza z mieszka lub z rękawa skowronka. „Agnieszka łaskawa – puszcza skowronka z rękawa”, „Gdy św. Agnieszka wypuści skowronka z mieszka, zima długo nie pomieszka”. Ten ptak obudzony z zimowego snu był i nadal jest zwiastunem wiosny

Na miejscu tym dzisiaj jest Piazza Navona - jedno z najpiękniejszych i najbardziej uczęszczanych miejsc Rzymu. Tuż obok, nad grobem męczennicy, wzniesiono bazylikę pod jej wezwaniem, w której dziś - zgodnie ze starym zwyczajem - poświęca się dwa białe baranki. O świętej Agnieszce i jej znaczeniu w polskiej kulturze ludowej opowie w cyklu "Świętujemy" etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński.


Św. Agnieszka Rzymianka, chromolitografia, ok. 1890 r., wydawca Otto Bloch (?), Breslau, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego Św. Agnieszka Rzymianka, chromolitografia, ok. 1890 r., wydawca Otto Bloch (?), Breslau, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego

Każdego roku w dniu św. Agnieszki w rzymskiej bazylice pod jej wezwaniem poświęca się dwie owieczki, z których wełny tkane są paliusze. Jedna owieczka przyozdobiona jest czerwonymi różami – symbolem męczeństwa i literami S.A.M. (Św. Agnieszka Męczennica), a druga – białymi różami – symbolem dziewictwa i literami S.A.V. (Św. Agnieszka Dziewica). Po pobłogosławieniu owieczek przez papieża, opiekują się nimi benedyktynki z klasztoru św. Cecylii na Trastevere. Zakonnice pielęgnują je, strzygą, a z ich wełny tkane są paliusze nakładane przez papieża nowo mianowanym metropolitom, by symbolizować miały trud dźwigania owcy na ramionach Dobrego Pasterza.

Tuli baranka w swojej ikonografii nasza święta, której imię należało do jednych z najpopularniejszych na polskich wsiach. A zatem mnogie musiały być jej przedstawienia. I były, spotykamy przecież ją na wielu obrazach z warsztatów częstochowskich, a w późniejszym okresie i na oleodrukach. Ten prezentowany, pochodzący z końca XIX wieku zdobyłem w jednej z wielkopolskich wsi. Wyniesiony na strych, brudny, ze śladami zalania u dołu, który zdradza praktykę wieszania obrazów świętych lekko odchylonych od ściany. Można było za nimi schować ważne dokumenty, czasem banknoty. By strzegła ich ta, która ustrzegła wiary i dziewiczej czystości. Nasza święta piękna standardami epoki, które dziś zdają się irytować nas swoją bezrefleksyjnością. Oczkiem łagodnym zerka, płowe włosy spływają na ramiona. Zapewne przez „realizm eschatologiczny” to te same, które w cudowny sposób wyrosły okrywając nagość dziewczynki, jak czytamy w jednym z żywotów świętej. I zżymać się możemy, że wszystko to takie dosłowne, mało noble, a jednak przez pokolenia budowało ludową ikonosferę i do poziomu pięknych dla mieszkańców wiosek obrazów aspirowali nieprofesjonalni twórcy. Spoglądali w jej kierunku zazdrośnie, wyglądając jednocześnie pierwszego skowronka i nadejścia wiosny. A ona dawała nadzieję, chroniła i patrzyła na chatę z ram, w które wcisnęła ją ludzka wyobraźnia i gusta.


***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń